GAMBOT DİPLOMASİSİ

Diplomatik bir terim olan “Gambot Diplomasisini” daha önce duymamış olmanız olağandır. Ancak bugünlerde Türk Dış Politikasının Akdeniz ve Libya üzerinden uyguladığı diplomasi tam olarak karşılık düşmektedir. İngilizce “GUNBOAT” kelimesinden türetilen GAMBOT diplomasisi; Savaş̧ gemileriyle yapılan devletlerarası kuvvet gösterisidir. Uluslararası uzlaşmazlıklarda savaş̧ sinyali vermek amacıyla; bir devletin deniz gücünün, bölgesel ya da egemenlik sınırları içinde diğer devleti uyarmak için kullanılması demektir.
Gambot diplomasi, siyasi açıdan propaganda unsuru olarak, siyasi baskı yapmak için savaş̧ gemisi ve deniz piyadesi göndermek suretiyle uygulanan politikayı ifade eder.
Deniz kuvvetlerinin stratejik hamlesi olarak, Donanmanın karada gelişen olayları değiştirebilme yeteneğinin kullanıldığı Gambot diplomasinde, diğer ülke karasularına yakın konuşlanan donanma ile caydırıcılık sağlanmakta ve bu faaliyet siyasi alanda denge sağlamayı amaçlamaktadır.
Gambot diplomasi ile devletler, potansiyel refah aracı olarak, denizlerden maksimum kazanç̧ sağlamayı ve sadece belirli bir siyasi görüşü̈ kabul ettirmeyi değil aynı zamanda da istenilen şekilde tavır ve tutumların gerçekleşmesini amaçlamaktadır.
Gambot diplomasisinin amacı, savaş gemileriyle hükümetlerin davranışlarını etkilemek olarak özetlenebilir.
Pek, ama Türkiye, mevcuttaki savaş gemileri ile bölge devletlere bir güç gösterisinde bulunabilir seviyede midir?
Tabi ki Hayır, Şuan Hâlihazırda Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde 12 denizaltı, çeşitli sınıflarda 17 Firkateyn, 9 korvet, 19 hücumbot, 11 mayın gemisi, 6 karakol botu, 4 deniz eğitim uçağı ve çeşitli yardımcı-ikmal gemilerinden oluşmaktadır.
Bu gemi envanteri ile bir yarım ada olan ülkemizin bırakın başka bir bu ülkeyi savaş gemileri ile caydırmayı, herhangi bir saldırı karşısında bile direnebilmesi imkânsız gözükmektedir. Hal böyle olunca tabii olarak Akdeniz’de caydırıcı bir kuvvet olamayan Türkiye, Gambot Diplomasisinin diğer taktiklerine ağırlık vermektedir.
Gambot Diplomasisi taktikleri
1- Deniz Gücünün Sürekli Gösterilmesi Taktiği (Bayrak Gösterme): Denizlerde güç kullanarak korku doğurmak ve sahilde güç kullanmaya teşebbüs niyetinin belirtilmesini sağlamak için, Deniz Kuvvetlerinin sürekli gösterilmesidir. Rakip devlette arzu edilmeyen faaliyetlerin durdurulmasını amaçlar. Durdurucu harekât, kuvvetin toplanması ile başlar. Hedef devlet, amfibi taarruz, hava taarruzu, bombardıman ve abluka gibi operasyonlarla korkutulur. Kuvvet olarak başlangıçta, bir gemi, ya da küçük gemi topluluğu kullanılır. Eğer olaylar istenen şekilde gelişmezse, daha büyük güç kullanımına gidilir.
2- Özel Hareketin Yayılması Taktiği: Bayrak göstermenin özel şeklidir. Kriz döneminde ya da küçük çatışmalarda, bir veya daha fazla savaş gemisinin, kararlı ve aktif şekilde kullanılmasıdır Hareketin amacı, destek sağlama, engel olma ve durumu daha karmaşık hale getirme ya da diğer devletleri harekete geçirme olabilir. Tarihi vakalara göre, bir yıllık özel Harekât Yayılması, onu izleyen yıl veya yılların Devamlı Kuvvet Gösterisi olabilmektedir.
3 – Deniz Yardımı Taktiği: Savaş gemisi satmak veya hibe etmekle başlar. Amaç, hedef ülkeye nüfuz edebilmek, girebilmek ya da istenen ülke ile ilişki kurabilmektir. Başka devletlerin bu denizleri aleyhlerine kullanmasına engel olmaya çalışırlar. Ana amaç etki alanındaki denizleri kendi çıkarlarına uygun olarak kullanmalarıdır
Deniz kuvvetlerini buna zorlayan görevler, üç ana başlıkta toplanır:

  1. Askeri görevler, 2. Diplomatik görevler, 3. Paramiliter (polisiye) görevler.
    4- Operasyon Ziyaretleri Taktiği: Gemi ziyaretleri ile ilgili devlette, personelin tavır ve hareketi, geminin taşıdığı teknoloji ve gemi hakkındaki genel imaja göre uygun etkinin yaratılmasına çalışılır. Bu ziyaretlerde, gücün hissettirilmesi ile prestije destek sağlanır.
    5 – Özel, iyi Niyet Ziyareti Taktiği: Bir savaş gemisinin, operasyon yaptığı sahadaki limanı ya da bir sahadan transit geçerken uygun limanları ziyaret etmesidir. Amacı politiktir. Çapı ve tipi, kokteyl partilerden gemi ziyaretlerine kadar değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: