MUĞLA VE YÖRESİNDE OTURAK ALEMLERİ VEYA OTURAK MUHABBETLERİ(-IV-)

“Guru Derenin Daşları Türküsü”nün doğmasına neden olan “Yanık Kız, Milas’a bağlı Kalem Köyü’ndendir. Çok güzel bir kızdır. Bu kızı öldürenler arasında  Yerkesikli  Arapoğlu Emin Efe’nin adamları Meke’den Topal Mehmetoğlu- ağabeysi ve Mustafali-(Harbili Mustafa) vardır. Bunlar bir alacak yüzünden Kalem Köye gider ve Yanıkkız’ın evini basıp, onu Kalem Yaylası’na çıkarıp, Kurudere bölgesinde öldürürler. Sonradan cinayeti işleyenlerden Mehmet tespit edilir. O da şöyle olur: Yanık Kızı öldürenler arasında bulunan Mehmet’in ağabeysi, cinayetten sonra eve gelir ve çizmelerini çıkarır. Mehmet Savran, ağabeysinin çizmelerini giyip, bir düğüne gider ve o sırada Mehmet’in ağabeyisin ayarladığı Kalem Köy’den biri jandarmayı müracaat edip, Yanık Kızı götürenler arasında Mehmet’i gördüm der. O da yaşı küçük az ceza giyerim düşüncesiyle, ağabeysi ve diğerlerini ele vermez, suçu yüklenir ve tam 18 sene yatar. “Kuruderenin Daşları Türküsü” Milas’ın Yoğunoluk’tan Kısa Halil İbrahim tarafından bu olay üzerine söylenir ve türkü etrafa yayılır.” (*)

GURUDERENİN DAŞLARI(YANIK KIZI TÜRKÜSÜ)

HEDAMAN YARİM GURUDERENİN DAŞLARI

KÖMÜRDEN GARA YANIK KIZIN SAÇLARI

YANIK KIZI’DA GURUDEREDE VURANLAR

YERKESİĞİN ÇAPKIN BERDUŞ GENÇLERİ.

HEDAMAN YARİM GURUDERENİN ÇAMLARI

ALTIN BİLEZİKLİ YANIK KIZ’IN KOLLARI

GURUDEREDE  ANAM VURULUP GIYILMIŞ

YANIK DA GIZIN GÜZEL TATLI CANLARI.

GURUDEREDEN GEÇER YAYLANIN YOLLARI

ÇAYLARA KARIŞIR YANIK GIZIN KANLARI

YANIK GIZIN DA MEZARININ ÜSTÜNDE

YEMYEŞİL DE AMAN ÇAM AĞACI DALLARI.”(*)

Bu konuda görüşlerine başvurduğum yerel sanatçı İbrahim Ethem Yağcı, Yanık Kız’ın oturak âlemlerinin veya oturak muhabbetlerinin kadını olabileceğini, bu kadını almak isteyen o köyden zengin birinin, ona çok miktarda altın verdiğini, ancak Yanık Kız’ın altınları almasına rağmen ilgili kişiye varmaması üzerine, bu şahıslar Yanık Kız’dan altınları alsın diye Yerkesikli Arapoğlu Emin Efe’yi devreye sokmuşlardır.” Demiştir.(**)

“Yanık Kız” için şöyle bir bilgi de mevcuttur.

“Yanık kız güzel ve işvelidir. Evi, zamanla zenginlerin ve karakol komutanlarının eğlence yaptığı bir mekan haline gelmiştir. Bu nedenle onunla olmak, onun evinde eğlenmek isteyen çok kişi vardır. Bu kişilerden biri de celep sahibi Nazmi’dir. Eğlence muhabbetlerinde Nazmi, Yanık Kız’a (Sultan’a) tutulur. Yanık Kızın Nazmi’yle evlenmek gibi bir fikri yoktur. Onun paralarını almak düşüncesindedir. Nazmi bir gün hayvanlarını satıp, yüklü bir parayla kızın evine gelir. Yanık Kız, köpek otu denilen bir otu kattığı yiyecekle onu uyutur ve parasını alır. Ayıldığında parasının çalındığının farkına varır. Nazmi, Yanık Kız’dan paralarını geri ister, ama kadın almadım diyerek inkâr eder. Nazmi kaptırdığı  parasını geri alabilmek için o yıllar dağlarda olan Arapoğlu Emin Efe ile görüşür. Parayı geri alması karşılığında, Emin efe’ye verilecek miktarda anlaşırlar. Bunun üzerine Arapoğlu Emin, Harbili Mıstık, Boyacının Nazmi ile Yanık Kız’ın evini basar, paraları ister kadın Harbili Mustafa’ya:”Beni bunlardan kurtar paraları sana vereceğim.” Der. Bunu duyan Emin, kızı vurup öldürür.”(***)

Olayın anlatımına dikkat edilirse Yanık Kız’ın evinde eğlenceler düzenleyen, zenginleri eğlendiren biri olduğunu anlamaktayız.

———————————————————————–

(*)-  Olayı anlatan Kaynak kişi: Meke Köyü’nden Bayraktar Mehmetoğlu   Mustafa Bozdağ

(**)- İbrahim Ethem Yağcı. Notaları İle Muğla Türküleri Kuloğlu Matbaası 2008     Ankara

(***)- H.İ.Altınsoy. Özümüz Sözümüz Sazımız. Muğla Ticaret Odası Kültür Yayınları Anıl Ofset 2006 Yatağan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: