M.S.K.Ü OLMASA!

Bir kenti ayrıcalıklı kılan onun bir üniversiteye hele ki şuan ki gibi bir üniversiteye sahip olması değildir. Ki dünyanın hiçbir önemli kenti sonradan kurulan bir üniversite sayesinde bu öneme haiz olmamıştır. Bu açıdan da bakıldığında Muğla’da Sıtkı Koçman Üniversitesi olmazsa olmaz değildir.

Hele ki bazılarımız bilimin, ilimin bu üniversite sayesinde geldiğini düşünüyorlarsa büyük yanılgı içerisindeler. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim şuan ki M.S.K.Ü, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi “okumuş cahiller” yaratmaktan öteye gidemiyor, bu kafa ile de gidemeyecektir de.

Şimdi bunları neye dayanarak söylüyorsun diyorsanız, şöyle ki üniversitenin açıkladığı son faaliyet raporuna göre haydi bilim dünyasını geçtim, en azından piyasa düzeyinde bir bilgi üretimi yapmış mıdır diye baktığınız karşınıza kocaman bir hiç çıkacaktır. Velhasıl bırakan Edirne dışında, çoğu akademisyenin Muğla il sınırları dışında ciddiye alınacak tarafı yoktur. Bunun nedenini de lafı dolandırmadan söylemek gerekirse şuan sistemde var olan ağır “Nepotizmdir”. Yani adam kayırmacılık, torpil. Sanırım araştırılsa Türkiye hatta dünyada en hızlı yükselen akademisyenler MSKÜ’ den çıkacaktır. Bilindiği üzere de bu hızlı yükselmeleri en hızlı olduğu dönemlerde “fetö”nün üniversiteler ve YÖK’ e hakim olduğu dönemlerdir. Araştırılsın demeyin hiç çünkü onları oraya getirenlere de sıkıntı falan çıkar maazallah.

Peki bu üniversite neden bilgi üretmiyor? Birincisi söyledik, nepotizm. İkinci olarak ise ülkenin ekonomik durumu malum bundan dolayı da akademisyenliği meslek olarak görmek, yani onu para kazanmak saikı ile yapılıyor olmasıdır. Yani bugün üniversiteler birileri işsiz kalmasın ne de olsa bizden mantığı ile hareket etmektedir. Böyle olunca da insanları ekmek parası ile tehdit ederek sindirmek daha kolay olmaktadır. Ekmek parası derdine düşmüş bu insanlardan bilgi üretmelerini beklemek imkansız hale gelmektedir. Hele bilir misiniz ki, profesörlük maaşı yetmediği için Cumhurbaşkanı’ na mektup yazanlar dahi çıkmıştır!

Asıl sorun 12 Eylül ile başlayan her ile üniversite sloganı ile başlamış ve bugün hala bu proje YÖK’ ün jandarmalığında sürüp gitmektedir. Bunun sonucu olarak bilimsel düzeyde nitelikte çok nicelik öncelemiş olmakta, kısır bir döngüye girilmiş bulunmaktadır.

Şuan MSKÜ de dahil Türkiye’deki çoğu üniversite tercümanlık bürosu gibi çalışmaktadır. Gerçi çoğu yabancı dillere hakim olamadığından onu da yapmamaktadır. Bunun yerine yorumculuk yapmaktadırlar. O, onu demiş, bu da bunu demiş, peki sen ne diyorsun!

Ekonomik açıdan ele alındığında çoğumuz üniversite sayesinde Muğla’da ekonomi canlandı, gelişti gibi argümanlar ileri sürüyoruz. Mesela üniversitenin bu konuda bir bilimsel çalışma yapması gerekir. Tabi ki burada ekonomik katkıdan kastımız ev ve apart sahiplerinin dönüşümsüz rant sağladıkları, genç nüfusun dört yıl iş gücüne katılmadan yaşadığı düşünülüyorsa ne diyelim.

Evet gerçekten iş sahibi olmak için üniversite okunmaz. Sanırım dünyada bunun örneği hep az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Her lise mezununun üniversite okuması elzem değildir. Hadi okudu diyelim iş bulması garanti değildir. Onun için örgün üniversite eğitimi bugün için gereksiz hatta ekonomik külfettir de. Çünkü bugün açık öğretim mezununun, örgün eğitim mezunundan hiçbir farkı yok hatta o dört seneyi ya da iki seneyi çalışarak geçirmesi daha evladır.

Velhasıl MSKÜ geçen bunca zamanda Muğla’nın sosyal, kültürel ve ekonomik dengesinin olumsuz yönde değişmesine yol açmanın yanında niteliksiz akademik kadroların giderek artmasına sebebiyet vermektedir. Başta Muğla ve tüm ülke genelinde bu kaynak israfı önlenmedikçe bu ekonomik sorunlar çözülemeyeceği gibi bizi dev gibi bir işsiz ordusu beklemektedir.

Hayal edin, bir gün uyandığınızda MSKÜ tüm akademisyenlerin işten atıldığını duyduğunuzda mı, yoksa belediyeye ait temizlik işçilerinin tümünün görevden alındığını duyduğunuzda mı endişelenirsiniz?…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: