AYNI KAFA

Bir ürünümüz var ki, dünyada benzeri olmamasına karşın tescili noktasında sıkıntı çekiliyor.
Hem de uzunca süreden bu yana.
Oysa tescili adına, Türkiye Arıcılar Birliği tarafından Avrupa’da Türk Çam balının coğrafi işaret alması için bir takım girişimlerde bulunulmuştu.
İlişkin olarak bal üreticileri, paketleme tesisi sahipleri, Gıda Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğü personeline;
“Türkiye bal değer zincirinin coğrafi işaretler yardımıyla sürdürülebilirliğinin desteklenmesi” projesi kapsamında bilgilendirme yapılmıştı.
Görüldüğü gibi ülkemiz adına önemli bir ürün olduğu için tüm girişimler yapılmıştı.
Dolayısıyla mutlak surette hak ettiği değere ulaşması gerekirdi.
***
Gözlemlendiği kadarıyla konuya yönelik gerçekleştirilen toplantıya;
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) proje yöneticisi, teknik danışmanı, coğrafi işaretler uzmanı ve Türkiye Proje Koordinatörü Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dıoç.Dr. Sertaç Dokuzlu katılıyor.
Sadece Muğla değil, ülkemiz adına önem arzeden çam balı için düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılanlar arasında bal üreticileri, paketleme tesisi sahipleri, tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilçe temsilcileri de var.
Bu arada şu denebilir.
Bir taraftan Muğla Çam Balının dünyada emsali olmadığı, her bakımdan insan sağlığı ve değişik alanlarda kullanılması noktasında yarar sağladığının altı çiziliyor.
Üstelik konuya yönelik uluslararası değerlendirmelerde çeşitli ödüller alıyor.
Buna karşın Muğla Çam Balının Uluslararası Coğrafi İşaret Alması noktasında, tescili yapılmış değil.
***
Muğla Çam balı ile ilgili gelişmeler bu tür hal alınca, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin’e sormuştum.
Muğla Çam Balı, kalite bağlamında bu denli övgüye değer bulunmasına karşın, uluslararası boyutta gerçek değerine kavuşması adına henüz tescil yapılmış değil.
Bunum anlamı ne?
Aynı sorum için başkan Şahin açıkça ifade etmese de, özellikle Akdeniz Kuşağı üzerinde bulunan ülkelerin, kendi ballarının tescili adına engel teşkil ettikleri anlaşılmıştı.
Demek ki;
Birçok konuda gözlenen, ilişkin olarak ülkemiz aleyhine bir takım girişimlerin öncüsü sözüm ona batılı ülkeler!, beyazı kara diyecek kadar bencilleşmişlerdi.
Hal böyle iken başkaca yaklaşım gösterilemezdi.
Değilse, göz göre göre diğerlerinden her yönüyle üstün Muğla Çam Balının tescil edilmesi, dahası AYNI KAFA TARAFINDAN farkı farkettirmek girişimlerine engel olunmazdı.
Kısaca, çam balımız adına kalite bağlamında sürdürülen tescil işlemleri, yıllar öncesinde karar altına alınırdı.
Hala sürüncemede olduğuna göre aynı kafa, tutarsız ve de yanlı davranışlarını devam ettiriyor demektir.
***
Muğla Çam balı ile ilgili gelişmeler bu tür hal almasına karşın, gözlemlediği gibi “kalitesinin tescili” noktasında çabalar sürdürülüyor.
Anlaşıldığı kadarıyla bu konuda uğraş verenlerden biri Bursa Uludağ Üniversitesi ve projenin Türkiye Koordinatörü Doç.Dr. Sertaç Dokuzlu.
Projenin temel amacının Avrupa çapında coğrafi işaret tescilinin alınması diyen Dokuzlu, konuya ilişkin yaklaşımlarını sürdürüyor.
Coğrafi işaret tescilinin alınmasıyla kalitesini de bir anlamda güvence altına almış oluyoruz.
Coğrafi işaret bir kalite göstergesidir. Bünyesindeki üretim ve kalite kriterlerini uygularsanız, zaten bu ürün dünya piyasalarında mutlaka yerini bulacaktır.
Hal böyle iken bilmem Doç.Dr. Sertaç Dokuzlu’nun konuya ilişkin açıklamalarına karşı çıkan olur mu?
Söz konusu ürünün kalite bağlamında değerlendirilmesi aynı heyet tarafından tescil edilmesiyle mümkün olacağına göre istenir ki sağlıklı karar verilsin.
Aynı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye olan anlamsız bakış açıları, dünyaca ünlü Çam Balı adına olumsuzluğa neden olmasın.
***
Konuya ilişkin görüşlerini açıklamayı sürdüren bilim insanı Sertaç Dokuzlu, üreticilere yönelik bir takım tavsiyelerde bulunuyor.
Diyor ki, üreticilere önemli görevler düşüyor.
Bizler, proje ile üreticilerimizi bilgilendirmeyi, coğrafi işaretin ne olduğunu ve pazarlama konusunda bilgilendiriyoruz.
Gözlenen o ki, sadece Türkiye değil bütün dünya, Avrupa Birliği dahil olmak üzere kalite ve güvenceye önem veriyor.
İnsanlar kesinlikle aldatılmak istemiyor.
Realite odur ki, İnsanoğlunun bu yaklaşımından doğal bir şey olamazdı.
Asıl olan sağlıklı ürünler tüketmek ve tüketirken de aldatılmak olmadığına göre istenen, dürüstçe hareket edilmesi.
***
Aynı birliktelikle görüşlerini yansıtan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) proje yöneticisi Maria Ricci diyor ki;
Türkiye’nin dünyada çam balının % 92’ni ürettiğini, ilişkin olarak bu ürünün son derece önemli olduğunu, Avrupa piyasalarında ihracat açısından da önem taşıdığını düşünüyoruz. Realite o ki Türkiye, Çam Balı için kalite ve üretim bağlamında dünyada öncü bir ülke.
Buna karşın istenilen doğrultuda tescilin yapılamaması, sözüm ona batılı ülkelerin batıl anlayışından başkası değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: