• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Kıyıkışlacık’ta yapılacak olan limanla ilgili gelişme
507 okunma

Kıyıkışlacık’ta yapılacak olan limanla ilgili gelişme

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:20
Kıyıkışlacık’ta yapılacak olan limanla ilgili gelişme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milas Kıyıkışlacık’ta antik kente yeni liman yapılacağı iddialarıyla ilgili olarak Ayyıldız Madencilik ve Liman İşletmeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, projenin yük iskelesi ve balık pazarı yapım işi olduğu ifade edildi.

Milas ilçesine bağlı Antik İasos Kenti´nin yerleşim yeri olan kırsal Kıyıkışlacık Mahallesi´ne yapılması planlanan ikinci liman ile ilgili, projenin sahibi Ayyıldız Madencilik ve Liman İşletmeleri şirketi iddialara cevap verdi. Şirket yetkilileri, “Tarih de olduğu gibi bir yük iskelesi ve bölgeye yakışır balık pazarını da hayata geçirmeyi planlıyoruz” denildi.
Ayyıldız Madencilik ve Liman İşletmeleri Şirketi tarafından yapılması planlanan projenin Güllük’te bulunan ve bölgede yoğunlukla faaliyet gösteren maden işletmelerinin kullandığı yük iskelesinin alternatifi olacağı kaydedildi. Proje mevcut güllük limanının yükünü azaltarak, Güllük Limanı ve Bodrum-Milas havaalanı ile bölgedeki yoğun yapılaşmanın getirdiği trafik ve çevre sorunlarının artışını engelleyecek nitelikte olduğu belirtildi. Projenin, mevcut Güllük Limanı’nın aksine bölgedeki sulak alanlardan uzak olması, biyolojik ve canlı çeşitliliğinin zarar görmemesi açısından önemli olduğu anlatıldı.


Proje sahibi Ayıldız Madencilik ve Liman İşletmeleri A.Ş., tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Güneyde Muğla’nın Milas ilçesinde Antik İasos Kenti’nin bulunduğu kırsal Kıyıkışlacık Mahallesi’ne, yapılması planlanan yük iskelesinin İasos’un Denizin Hayat Verdiği Kent olarak tarihte yer aldığı ve 5 bin yıl önce bile aynı yerde iki limanı olduğu günümüze kadar mendirek kulesinin ayakta kaldığı bilinmektedir. Aynı bölge de geçmiş tarihimiz de olduğu gibi bir yük iskelesi ve bölgeye yakışır balık pazarının da hayata geçirilmesi planlanmıştır. Bu yük iskelesi ve dünyaya ses getirecek olan balık pazarı bölge halkı açısından farklı bir heyacanı da taşımaktadır. Binbir çaba onlarca gayret ile yetiştirilen ‘Zeytin – Zeytin Yağı’ve ‘Cennet Sularımızda Yetişen Balıklar’ tüm dünya coğrafyalarına ulaştırılacağı gibi,vizyonumuzda yer alan Sosyal Sorumluluk Projelerimizin ilkleri arasında yer alacaktır. Bilindiği gibi, dünya ticaret hacminin büyük bir kısmının denizyolu taşımacılığı ile yapılması, limanların uluslararası ticaretteki önemini arttırmıştır. Yeni ticaret koridorları ve yeni pazarlar ortaya çıkaran limanlar, ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak tanımlanmaktadır. Yük için giriş yapan gemilerin sayısı ve yük hacimleri hem bölgesel ekonomiye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamakta aynı zamanda bölgede yer alan ticaretin gelişmesi bölge halkının zenginleşmesi, istihdamın önünün açılması açısından da önem arz etmektedir. Bölgedeki gelir ve istihdam kaynağı olan bu iskeleler, çeşitli bölgeler arasında sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.”
HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP