Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Kent Market vatandaşlarca protesto edildi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Menteşe ilçesinin Karamehmet Mahallesi’nde yer alan Menteşe Kent Parkı’nda yapılacak olan Kent Market, vatandaşlarca protesto edildi.

İnşasına başlanan Kent Market ile ilgili mahalleli vatandaşlar ve Menteşe Kent Konseyi üyeleri olay yerinde toplanarak konuyu protesto ettiler.
Menteşe Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Kentimizin Karamehmet Mahallesi Menteşe Evleri Bölgesinde bulunan, bölgenin yerleşime açıldığı sürecin başından beri fiilen park olarak kullanılan ve Kent Park olarak tanımlanan parkın  bir bölümünde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulmadan bir inşai faaliyete başlandığı, 05 Ocak tarihinde basına ve kamuoyuna yansımıştır. Yürütülen çalışmalar sonucunda ticari amaçlı (market inşası) olduğu anlaşılan çalışmanın kamuoyuna yansıması ve bu faaliyete yönelik tepkilerin yükselmesine rağmen faaliyete devam edilerek iş makineleri ile park alanının dokusunun ve bütünlüğünün bozulduğu da kaygıyla gözlenmektedir.
Menteşe Evleri Bölgesi kent merkezinin nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgelerinden biridir. Öte yandan bu bölgede, modern bir kentin olmazsa olmazı olarak tanımlanabilecek yeşil alan ve sosyal alanların ise bu nüfus yoğunluğu ile kıyaslandığında oldukça küçük ve kısıtlı olduğu, buna karşın yeterli ticari alan bulunduğu bilinmektedir. Nüfus yoğunluğu gözetilerek bir market ihtiyacı varsa bile bunun mevcut park ve yeşil alanı bozmadan plan değişikliği yapılarak başka bir bölgede yapılabileceği açıktır.

Muğla Büyükşehir Belediyesi başta mahalle muhtarı olmak üzere mahalle sakinlerini bilgilendirecek hiçbir çalışma yapmadan iş makineleriyle parka girmiştir. “Ne oluyor? “ sorularına bir açıklık getirmemiş faaliyetine devam etmiştir. Bizler; bu kentte yaşayanlar olarak yöneticilerin dillerinden düşürmedikleri Birlikte Yönetiyoruz söylemlerini uygulamada görmek itiyoruz. Kent ve mahalle sakinlerinin karar alma süreçlerine  dahil etmeden bu kenti birlikte yönetemezsiniz.
Güncelliğini koruyan deprem felaketinin, kent merkezlerinde toplanma alanlarının önemini hatırlattığı bir dönemde, bulunduğu bölgede bu ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte birkaç alandan biri olan Kent Parkı, aynı zamanda başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayan hemşehrilerimiz bakımından vazgeçilmez bir dinlenme, oyun ve sosyalleşme alanı niteliğindedir. Bu yönüyle aktarılan çalışmanın kamu yararı gözetmekten uzak olduğu da ortadadır.

Kamu yararı gözetilmek isteniyorsa Market yerine parkın içinde yapılacak bu alanın çocuk bakım evi, kreş gibi ailelere nefes aldıracak çocukların sosyalleşeceği bir alana dönüştürülmesi düşünülebilir. Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda sürecin yürütülmesi için; kentin kentte yaşayanlarla birlikte yönetileceği bir kent yönetimi anlayışının mümkün olduğunu hatırlatarak, süreç içinde ilk yapılması gereken çalışmayı öneriyoruz. Mahalle halkının ve yetkililerin biraraya geldiği önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz forumda buluşalım.”