Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

KENT KONSEYİ MENTEŞE BELEDİYESİ’NE DAVA AÇTI

Menteşe Kent Konseyi tarafından

Menteşe Kent Konseyi tarafından çimento fabrikası alanındaki 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının iptali istemiyle Menteşe Belediyesi’ne dava açıldı.

Muğla’da bölge halkının ve çevrecilerin yapılmasına karşı mücadele ettikleri çimento fabrikasının ‘ÇED Olumlu’ kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Kararın ardından fabrikaya ruhsat veren Menteşe Belediyesi de yapı ruhsatını iptal etti.

Bölge halkı ve çevreciler, entegre çimento fabrikası amaçlı kullanıma açan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarını Menteşe Belediye Meclisi, 1/5000 ve 1/25.000 ölçekli Nazım İmar planlarının ise Muğla Büyükşehir Meclisi tarafından iptal edilmesini talep etmişti.

KENT KONSEYİ DAVA AÇTI
Menteşe Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının iptali istemiyle Menteşe Belediyesi’ne dava açıldığı belirtildi.

Konseyden yapılan açıklama şöyle;

“Muğla kamuoyunca yakından takip edilen Çimento fabrikası sürecine ilişkin olarak Kent Konseyimiz tarafından Menteşe Kent Konseyi, Akdeniz Yeşilleri Derneği ve Deştin köylüleri adına açılan dava sonucu, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED OLUMLU” kararının iptal edildiği bilinmektedir. Yine aynı süreçte Çimento Fabrikası için verilen inşaat ruhsatının ve ruhsata dayanak imar durum belgesinin iptali için aynı davacılar adına, Menteşe Belediye Başkanlığı aleyhine açtığımız iptal davamız ise sürmekte olup karar aşamasındadır.

Geldiğimiz aşamada Bakanlıkça verilen “ÇED OLUMLU” kararı Muğla 2. İdare Mahkemesi kararıyla ve fabrika inşaatına yönelik inşaat ruhsatı da Menteşe Belediye Başkanlığı tarafından iptal edilmiştir. Bu duruma rağmen; inşaatın yapıldığı alanın 1/100.000 ve 1/25000 ölçekli imar planlarında “sanayi alanı”, 1/5000 amaçlı mevzi ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında “Çimento Fabrikası” olarak düzenlenmiş olması sebebi ile bu alanda Çimento Fabrikası yapılmasına yönelik girişimlerin devam edeceği de öngörülmektedir. Kent Konseyi Yürütmemiz, Çimento Fabrikası yapılması çabasına karşı verilecek mücadelenin bir sonraki adımının, riski yaratan imar planlarının iptalini sağlamak olduğu kanaatindedir.

Bu sebeple; Kent Konseyi Yürütme Kurulumuzun 10/10/2023 tarihli toplantısında, Mülga Bayır Belediye Meclisinin 02/04/2007 tarih ve 15 sayılı meclis kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama ve 1/5000 amaçlı mevzi imar planlarının iptalini sağlamak amacı ile dava açılmasına karar verilmiştir. Karar uyarınca bahse konu imar planlarının iptali talebiyle, Menteşe Kent Konseyi ve bir grup Deştin Köylüsü adına, Mülga Bayır Belediye Başkanlığı yerine Menteşe Belediye Başkanlığı aleyhine 25/10/2023 tarihinde dava açılmıştır. Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak kentimizi ve hemşehrilerimizin hukukunu koruma çabamızın ve çimento fabrikası yapılması girişimine karşı mücadelemizin kararlılıkla süreceğini kamuoyuna duyururuz.”