DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
Kemal Kılıçdaroğlu “Yangınla Mücadelede Koordinasyon Sıkıntıları Var”
103 okunma

Kemal Kılıçdaroğlu “Yangınla Mücadelede Koordinasyon Sıkıntıları Var”

ABONE OL
Ağustos 28, 2021 13:47
Kemal Kılıçdaroğlu “Yangınla Mücadelede Koordinasyon Sıkıntıları Var”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Orman Yangınları Çalıştayı başladı.Çalıştayda konuşan Kılçdaroğlu ; Yangınların yönetim sürecinde koordinasyon eksiklerinin bulunduğunu ve hava desteğinin yetersiz olduğunu söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu “Yangınla Mücadelede Koordinasyon Sıkıntıları Var”

Dr. Osman Gürün’ün ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangınların yönetim sürecinde koordinasyon eksiklerinin bulunduğunu ve hava desteğinin yetersiz olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ilk verdiği mesaj, birlik ve beraberlik mesajları oldu. Yangınlarla hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Ama burada koordinasyon eksikliği var. Osman Başkanımız vali, kaymakam, orman ve itfaiyenin koordine olarak yangınları söndürmesi gerektiğini söylüyor. Ama bu gerçekleşmedi. Ben bu yangınların söndürülmesine katkı veren herkese parti ayrımı olmadan teşekkür mektubu yazım. Ormanın, suyun, denizdeki balığın siyaseti mi olur? Birlikte bunlarla mücadele etmeliyiz. Ancak koordineli olarak bu işlerin yürütülmesi gerekir. Kanun ne diyor? Orman yangınları ile mücadele vali tarafından yönetilir. Ancak kısır çekişmelerden dolayı bu yönetim işi düzgün yapılamıyor” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Derhal THK Tekrar Ayağa Kaldırılmalı Yangın Mücadelesinde Aktif Rol Almalı”

Türk Hava Kurumunun (THK) etkisizleştirildiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, yangınla mücadele konusunda uzman olan bir kurumun nasıl bu hale geldiği konusunda eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bir felaket karşısında ne gibi önlemler alınacağını insanoğlu düşünür. Her yıl sel oluyorsa bu selin nasıl önleneceği konusunda kafa yorulması lazım. İklim değişikliği konusunda yıllardır tüm dünyadan ve ülkemizdeki akademisyenlerden uyarılar geliyor. Akdeniz havzasında yangınların olacağı ve önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor. Bu önlemleri kim almalı? Yangınlar sadece Türkiye’de mi oldu? Hayır. Akdeniz havzasında İspanya’dan her yere kadar yangınlar çıktı. Biz neden büyük kayıplar veriyoruz? Uyarılar yapılmasına karşı hükümet bu uyarıları dinlemedi. Sağlıklı bir yangın söndürme filosu olmazsa yangını nasıl söndüreceksiniz? Son olayalar bunu bize çok net gösterdi. Geçmişte yangın filosu vardı. THK ve OGM arasında protokol vardı. Uçaklar yangın çıktığı anda kalkar yangını söndürürdü ve çoğu zaman yangın çıktığı bile bilinmezdi. THK ve OGM’nin hiçbir koşula bağlı olmaksızın birlikte orman yangınlarını söndürme konusunda çalışmaları gerekir. Bu olmazsa yangın söndürme konusunda uzman bir kurumu devre dışı bırakıyorsunuz. Bunu yapmayın derhal THK’yi aktif mücadelede kurulacak önlemleri alın” dedi.

Haber : Serdar Aksivri

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP