Kavaklıdere parlayan yıldız olacak

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Yapacağımız ve uygulayacağımız projelerle Kavaklıdere tarımın parlayan yıldızı olacak” dedi.

Kavaklıdere tarım ve hayvancılığında yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi, sorun-çözüm önerilerini tartışmak üzere pandemi kuralları çerçevesinde Kavaklıdere Belediyesi Düğün Salonu’nda istişare toplantısı düzenlendi.
Kavaklıdere Kaymakamı Didem Dinç Özay’ın başkanlık ettiği istişare toplantısına, Belediye Başkanı Mehmet Demir, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Yeşilkaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet İdar, Ziraat Odası Başkanı Saffet Karabıyık, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Temsilcileri, mermer sektörü temsilcileri. mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.
Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Mermercilik ilçemiz ekonomisi için büyük bir zenginlik. Ancak sonsuza kadar sürebilmesi mümkün değildir. Belediye olarak 25 yıl sonra mermercilik bittiği zaman ilçemiz ekonomisi için yeni bir sektör oluşturmak zorundayız. Bu kapsamda ilçemizin tarımsal faaliyetlerini arttırmak, özellikle de kadın çiftçilerimizin gelirlerini arttırmak için projelerimiz var” dedi.
Kavaklıdere’ye 55 dekarlık yeni bir çilek bahçesi tesis edeceklerini söyleyen İl Müdürü Barış Saylak ise, “Kavaklıdere çok özel bir yer. Geçtiğimiz mayıs ayındaki aşırı sıcaklıklardan dolayı Muğla’nın üç önemli ürünü olan, narenciyede, zeytinde ve çam balında ciddi kayıplar yaşandı. Sahil kesimleri tarımsal açıdan çok büyük kayıplar yaşarken, Kavaklıdere gibi yüksek rakımlı yerler bu sıcaklıklardan daha az etkilendi. Bu yüzden Kavaklıdere tarımsal açıdan çok avantajlı bir yer. Sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın destekleriyle Kavaklıdere ilçemize 150 dekarlık tıbbi aromatik bitki bahçesi ile 110 dekarlık bal ormanı tesis edeceğiz. Bu sayede bu bölgeye gerek başka illerden gerekse Muğla’lı arıcıları çekmek istiyoruz” diye konuştu.
Kavaklıdere’nin cevizinin coğrafi işaret aldığına dikkat çeken Müdür Saylak; “Sadece cevizimizin coğrafi işaretli olması yetinmeyeceğiz, kestanemize ve fasulyemizinde coğrafi tescil çalışmalarını başlatacağız. Tarımla turizmi entegre edebilmeli ve Kavaklıdere tarımını güçlendirerek burayı tarımın parlayan yıldızı yapmalıyız” dedi.
Yoğun bir katılımın olduğu istişare toplantısı, sorun ve çözüm önerilerinin aktarıldığı soru cevapların ardından son buldu.

Haber : Duygu Kaplan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.