• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Kamyon çarpması sonucu bacağı kesilen 9 yaşındaki Aylin protez bacağa kavuştu
99 okunma

Kamyon çarpması sonucu bacağı kesilen 9 yaşındaki Aylin protez bacağa kavuştu

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Kamyon çarpması sonucu bacağı kesilen 9 yaşındaki Aylin protez bacağa kavuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da, hafriyat kamyonunun çarpması sonucu ağır yaralanan ve bir bacağı kesilen 9 yaşındaki Aylin Dağdeviren’e, Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şubesince temin edilen protez bacak takıldı.

İlk adımı atan Aylin, “Yürümek çok güzel” dedi.

Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar Boyacı da “Ailenin yüzünü güldürdük. İnşallah Aylin koşacak, hatta dans edecek” diye konuştu.

Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, ise “Önemli olan bugün Aylin’in mutluluğunu ve yürüdüğünü görebilmekti. Bundan daha kıymetlisi ve değerlisi yok. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Anne Handan Dağdeviren de sorumluların vicdan azabı duyup duymadıklarını sorarak, “Çocuğum cıvıl cıvıl, kıpır kıpırdı. Çocuğum eksik kaldı, yarım kaldı. Vicdanları rahat mı? Rahat uyuyabiliyorlar mı?” dedi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, hafriyat kamyonunun çarpması sonucu ağır yaralanan ve bir bacağından olan 9 yaşındaki Aylin Dağdeviren, Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şubesince temin edilen protez bacak ile ilk adımlarını attı.

Dernek tarafından, bir medikal firması aracılığıyla İzlanda’daki bir firmadan 30 bin liraya temin edilen protez bacak Muğla’ya ulaştı.

Menteşe ilçesindeki özel bir medikal firmasında gelen parçalar birleştirildi ve silikon ile soket kısmı Aylin’in bacağına göre uygulandı. Küçük kız protez bacağı ile ilk adımını attı.

“YÜRÜMEK ÇOK GÜZEL”

Gazetecilere konuşan Aylin, protezini çok sevdiğini söyledi.

Proteziyle rahat hareket ettiğini belirten küçük kız, “Yürümek çok güzel. Okula gidebileceğim için de mutluyum.” dedi.

“MANEVİ ABLALARI OLACAĞIZ”

Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar Boyacı ise Aylin’i hastanede ziyaret ettikleri zaman protez için söz verdiklerini hatırlattı ve sözlerinin arkasında durduklarını ifade etti.

Çok zor bir süreçten geçtiklerini dile getiren Boyacı, “Yılmadan mücadele ettik. Ailenin yüzünü güldürdük. İnşallah Aylin koşacak, hatta dans edecek. Hep beraber daha güzel günleri göreceğiz. Bundan sonraki aşamayı da takip edeceğiz. Eğitim ve normal hayatında Aylin’in manevi ablaları olacağız. Parçaların çoğu yurt dışından geldi. 30 bin civarında bir maliyeti var.” diye konuştu.

Boyacı, medikal firmasına, Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’a, yönetim kurulu üyelerine ve ismini vermek istemeyen Muğlalı işadamlarına teşekkür etti.

Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da Aylin adına çok mutlu ve sevinçli olduklarını anlattı.

Konunun takipçisi olduklarını belirten Gökcan, “Kız kardeşimiz, çocuğumuz, yavrumuz talihsiz bir trafik kazası geçirmişti. Beyazay Dernek başkanımız Pınar hanım da çocuğumuzun tedavi sürecinde ilk günden beri ilgileniyor. Bizler de destek oluyoruz. Kızımızın tedavi sürecinde yanında olduk. Bundan sonra da ailemizle iletişimimiz devam edecek.” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN AYLİN’İN MUTLULUĞUNU VE YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖREBİLMEKTİ”

Gökcan, Aylin’in gerek eğitim hayatı gerekse bundan sonraki yaşantısında da her türlü desteği vereceklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Önemli olan bugün Aylin’in mutluluğunu ve yürüdüğünü görebilmekti. Bundan daha kıymetlisi ve değerlisi yok. Hayırlı uğurlu olsun.  Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. Kızımızın da yüzü hep gülsün istiyoruz. Ailesiyle görüştük. Başhekimimiz ve İskender Müdürümüzle görüşeceğiz. Her türlü psikolojik destek de verilecek. Çünkü bu uyum sürecinde önemli.”

“BAZI ŞEYLERİ SÖZLE DEĞİL YAŞAYARAK GÖRDÜK”

Baba Ahmet Dağdeviren (43) ise bugünün en mutlu günleri olduğunu aktardı.

Aradan 8 ay geçtiğini ve kolay olmadığını belirten Dağdeviren, “Bazı şeyleri sözle değil yaşayarak gördük. Allah kimseyi düşürmesin, kimseye göstermesin. Zor. İyi ve kötü günümüz geçti. Beyazay Derneği ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de desteklerini bekliyoruz. Okuma sürecin var.” dedi.

Dağdeviren, adli süreç konusunda ise ilk duruşmanın 6’ncı ayda olduğunu fakat pandemi nedeniyle 2021’in Şubat ayına ertelendiğini de sözlerine ekledi.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Anne Handan Dağdeviren (35) de “Sorumlular vicdan azabı duyuyorlar mı?” diye sordu.

Kazanın üzerinden 8 ay geçtiğini ifade eden Dağdeviren, şu ifadeleri kullandı:

“Bir günden bir güne kimse kapımı çalmadı. Çocuğum cıvıl cıvıl, kıpır kıpırdı. Çocuğum eksik kaldı, yarım kaldı. Vicdanları rahat mı? Rahat uyuyabiliyorlar mı? Bunları onlara sormak istiyorum. Çünkü yüzde yüz onlar suçlu. Belediye başkanı olsun kimse kapımı çalmadı. Suçlular niye bir gün gelip kapımızı çalmadı? Çocuğumu bu hale sokanlar niye hiçbir şey demedi. Kimse maddi değil manevi destek çıkmadı. Ben hakkımı helal etmiyorum.”   

HAFRİYAT KAMYONU EZMİŞTİ

Muğla’nın Menteşe ilçesinde 8 Aralık’ta A.K’nin kullandığı 34 TL 5436 plakalı hafriyat kamyonu, Abdi İpekçi Caddesi’nden Leylak Sokak’a dönerken annesi Handan, babası Ahmet Dağdeviren ve iki kardeşi ile yolun karşısına geçmeye çalışan 9 yaşındaki Aylin Dağdeviren’e çarpmış, kazada ağır yaralanan kız çocuğu, MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmış ve sağ bacağı kesilmişti.

Kaza sonrası kaçan sürücü A.K, ilçe karakoluna teslim olmuş ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP