DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
Kamu-Sen Muğla İl Temsilciliği: “Teklifi yenile memuruna sahip çık”
375 okunma

Kamu-Sen Muğla İl Temsilciliği: “Teklifi yenile memuruna sahip çık”

ABONE OL
Ağustos 16, 2021 15:18
Kamu-Sen Muğla İl Temsilciliği: “Teklifi yenile memuruna sahip çık”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu-Sen Muğla İl Temsilciliği memur maaşlarına yapılan zamma ilişkin basın açıklaması yaptı Açıklamada, “Kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor” denildi.

Kamu-Sen Muğla İl Temsilciliği, Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi’nde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda memur maaşlarına yapılan zamma ilişkin basın açıklaması yaptı. Kamu-sen İl Temsilcisi Mürsel Özata’nın okuduğu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“MEMURLARIMIZ EKONOMİ CENDERESİ ALTINDA EZİLİYOR”

“Ülkemizde türlü olumsuzluklar yaşanırken Devletimiz maddi-manevi bütün yaraları sarmak için var gücüyle mücadele ediyor. UMKE’siyle, AFAD’ıyla, dalgıçlarıyla, itfaiyesiyle, sağlıkçısıyla, ormancısıyla, eğitimcisiyle, elektrik, doğalgaz, su, altyapı hizmetleriyle, postacısı, zabıtası ve güvenlik görevlisiyle halkımızın imdadına koşuyor. Kamu görevlilerimiz yalnızca olağan dönemlerde değil özellikle olağanüstü dönemlerde Devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olarak hayati bir görev yürütüyor. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde gerçekten de kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor. Salgınlar ve afetler devam ederken bir yandan da hayat devem ediyor. Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hepimizin malumu. Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan zamların kat be kat üzerinde seyrediyor, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor. Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor.

“HÜKÜMETİN TEKLİFİ KABUL EDİLEMEZ”

Devletin somut eli, ayağı yüzü olan Devlet memurlarının hükümetin nazarında bir önem ve değerinin olmadığını bir kez daha anladık. Zira daha iki gün önce Kamu işçilerine 2021-2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 12 + enflasyon farkı oranında zam ve 500 TL’lik iyileştirme yapılmışken,  asgari ücrete yüzde 21.56 oranında zam verilirken sıra Devletin somut eli, ayağı, yüzü olan devletin memur ve emeklisine 2022 yılı için 6+5, 2023 yılı için 6+6 teklifi; buradan bir kez daha söylüyoruz kabul edilemez.

“MEMUR SADECE HAKKINI İSTİYOR”

Hali hazırda yıllık resmi enflasyon %18,95, kuvvetle muhtemel 2021 yılı enflasyonu %20,  2022 yılı enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını düşündüğümüzde önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir. Bu nedenle, bu teklif, devlet memur ve emeklilerini yok saymaktır. Bu teklif devlet memurlarını ve emeklilerini incitmiş, kendilerini önemsiz ve değersiz hissettirmiştir. Bu nedenle Türkiye Kamu-Sen’in; 31.12.2021 tarihi itibarıyla uygulanan aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına 2022 yılı için %21, 2023 yılı için %17 oranında zam yapılmalı teklifini Hükümet dikkate almalı ve ivedilikle teklifini yenilemelidir. Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir.

“TEKLİFİ YENİLE MEMURUNA SAHİP ÇIK”

07.Haziran.2018 seçimleri öncesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verilen ve 100 gün içinde hayata geçirileceği söylenen 3600 ek gösterge sözü 3 yıldır hayata geçmediği için ivedilikle tarih verilerek bu toplu sözleşmelerde yerine getirileceği karar altına alınmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözünün hayat geçirilmesinin Sayın Çalışma Bakanımızın ve Çalışma Bakanlığı üst düzey bürokratlarının asli görevi olduğu kanaatindeyiz.

“HESAPLAŞMADAN HELALLEŞME OLMAZ”

Geçmiş dönem maaş-ücret kayıplarının telafisi için memur maaşlarına net 600 TL seyyanen zam yapılmalıdır ki hesaplaşmadan helalleşme olmaz. Büyümeden devlet memurları da hakkını almak istiyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 oranında büyüdü. Madem ekonomimiz büyüyor. Biz de kamu çalışanları olarak bu büyümeden hakkımıza düşeni almak istiyoruz, Bu nedenle 31.12.2021 tarihi itibarıyla uygulanan aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına 2022 yılı için %3, 2023 yılı için % 3 oranında refah payı verilmelidir.

“VERGİ ORANLARI %15’DE SABİTLENMELİ”

Bilindiği üzere vergi oranlarında artan oranlı tarife uygulanmakta, elde edilen gelir dilimlere ayrılmakta ve her dilime ayrı vergi oranı uygulanmaktadır.  Yani gelir arttıkça vergi dilimi yükselmektedir. Bu nedenle kamu çalışanları, kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve temmuz ayında aldıkları maaş zammının büyük bölümü, artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir. Zaten artan enflasyon karşısında hedef enflasyonun bile altında maaş zammı alacak olan kamu görevlileri, bir darbe de gelir vergisi nedeniyle yemektedirler. Bu nedenle çalışanlarımız üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi zorunlu hale gelmiştir. Vergi adaletsizliğinin giderilmesi için bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi oranı %15 olarak sabitlenmelidir.

“KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMA”

Hükümet 12 milyon emekliye yılda iki defa 1000 TL ikramiye verirken, sayıları 3 milyon dolayında olan kamu görevlilerini göz ardı etmemeli, çalışanlarımızı bu haktan mahrum bırakmamalıdır. Emeklilere verilecek ikramiyenin yıllık maliyeti 24 milyar TL’yi bulmaktadır. Kamu görevlilerine aynı miktarda verilecek ikramiyenin maliyeti ise yalnızca yıllık 6 milyar TL olacaktır. 3 milyon kamu görevlisi, aileleriyle birlikte yaklaşık 12 milyon vatandaşımız da mutlu edilmelidir. Tapulu tapusuz arazi adı gibi farklı istihdam modelleri ivedilikle kaldırılmalı tüm sözleşmeli personel memur kadrolarına geçirilmelidir. Kamuda iş güvencesini zayıflatan, her türlü baskı ve istismara açık bir yapı arz eden 4/B’li, 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmeli, geçici, vekil, idari hizmet sözleşmeli gibi adlar altında güvencesiz istihdam modelinin kaldırılarak personelin memur kadrolarına geçirilmesi sağlanmalı, kamu kuruluşlarında memur işi yapan işçiler de aynı çerçevede kadroya geçirilerek kamu istihdam yapısı güvenceli bir şekilde düzenlenmelidir. Tapulu tapusuz arazi adı gibi farklı istihdam modelleri ivedilikle kaldırılmalı tüm sözleşmeli personel memur kadrolarına geçirilmelidir. Hükümet yetkilileri maaş zammından önce yukarıda zikrettiğimiz 3600 ek gösterge, 600 TL seyyanen zam, vergi dilimini sabitleme, tüm ek ödemeleri taban aylığa yansıtma gibi somut kararları alırlarsa, maaş zammı görüşmelerinde sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyoruz.

“TERCİHLER BİREYSEL, TALEPLER TOPLUMSAL”

Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz;  şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz. Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, insanca yaşamaya yetecek kadar maaş istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini; Sözleşmeli personelin haklarının memurlarla eşitleneceği, 3600 ek gösterge teklifimizin kabul edildiği, refah payı uygulamasının değerlendirileceği sözlerinin adının konmasını bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bizler, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Taleplerimiz, makuldür ve istenirse karşılanabilir. Mücadelemiz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk Milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşaması içindir. Yapılacak revize teklif, siyasi iradenin bu yöndeki niyetini ortaya koyacaktır. 25 milyon vatandaşımız, Hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir.”

Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP