DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3855441,96%
Muğla
25°

AZ BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
İYİ PARTİLİ ÇAĞLAYAN: BUNUN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
193 okunma

İYİ PARTİLİ ÇAĞLAYAN: BUNUN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

ABONE OL
Eylül 15, 2021 13:17
İYİ PARTİLİ ÇAĞLAYAN: BUNUN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Avukat Sevin Çağlayan, Marmaris İçmeler’de Sinpaş’a satılan otel inşaatına ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmesine tepki gösterdi. Çağlayan, “Bir zevksizlik abidesi olarak yapılan proje ile bir koyun kamunun kullanımına kapatıldı” dedi. Çağlayan, inşaat alanının ruhsat olmadan sürekli büyütüldüğüne dikkat çekti.

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve GİK Üyesi Av. Sevin Çağlayan Marmaris İçmeler’de Sinpaş’a satılan otel inşaatına ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmesine tepki gösterdi.

Çağlayan şu ifadeleri kullandı:

“Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde iş insanı Emin Hattat tarafından 30 yıl önce başlatılan ve iflasının ardından Sinpaş’a satılan otel inşaatı için ÇED’e gerek olmadığına karar verildi. Emin Hattat, 1988 yılında 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır arazide Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla beş yıldızlı otel inşaatına başladı. 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi, Emin Hattat da 2006 yılında iflasını açıkladı. Yapımı yarım kalan bina, 2009 yılının aralık ayında Sinpaş Holding’e satıldı. Sinpaş Holding buraya bin 400 adet lüks konut yapmak istedi ancak dönemin İçmeler Belediyesi’nden izin alamadı.  Belediye, doğal doku bozulmadan tatil köyü ya da beş yıldız üzeri otel yapılması halinde yapı kullanım izni verilebileceğini bildirdi.

“YANGINLAR BÜYÜK TAHRİBAT OLUŞTURURKEN ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI”

Sinpaş projeyi değiştirerek konut yerine devre mülk yapmaya karar verdi ve buradaki inşaatı tekrar başlattı. Projenin halka arzının ardından, 13 Ağustos 2021’de, bölgede çıkan büyük yangınlar büyük bir tahribat oluşturmuşken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje için Milli park sınırları içinde olmasına rağmen “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Yangınlarla bölgede binlerce dönüm orman yok olmuşken alınan karar büyük tepki çekti. 2027 yılında tamamlanması planlanan proje Marmaris Kent Konseyi tarafından yargıya taşındı ve 11 Eylül’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Proje tanıtım dosyası iki etap üzerinden oluşturulurken, izahname ve değerleme dosyalarında projenin dört etaptan oluştuğu beyan ediliyor. Proje dosyasında, 9 bin 600 metrekare alana sahip marina alışveriş merkezinden söz ediliyor. Biz anlıyoruz ki, sadece karada değil, deniz alanında da değişikliğe gidilmek isteniyor. Bunun kabul edilmesi mümkün değil ayrıca hiçbir yasal dayanağı da yok.

“PROJE ZAMAN İÇERİSİNDE HORMONLU BİÇİMDE BÜYÜDÜ”

Marmaris Kent Konseyi tarafından açılan davayı desteklediğini belirten Çağlayan, “Proje ruhsat olmaksızın sürekli revize edilmiş ve inşaat alanı genişletilmiş. Halka arzdan önce, bir izahname ve değerleme raporu hazırlanmış. Burada iki parselden söz ediliyor. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı proje tanıtım dosyasındaki 2518 No’lu parsel için verilmiş. Oysa inşaat yapılacak 1598 No’lu bir parsel daha var. Bu parsel üzerinde ihtiyati tedbir kararı var. Bir diğer husus; proje tanıtım dosyasındaki 2518 No’lu parsel için, 3194 sayılı İmar Kanunun 32. Maddesi gereğince belediyenin koyduğu şerh de var. Şerh daha sonra Yapı ve Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonu kararıyla kaldırılsa da, bunun nasıl gerçekleştiği de yargıya taşınabilecek unsurlar içeriyor. Bir diğer ve önemli husus ise buranın Marmaris limanına giriş ve çıkışın olduğu tek nokta olmasıdır. Burada oluşması muhtemel bir çevre/deniz kirliliği, Marmaris körfezinin telafisi mümkün olmayacak şekilde tahribatına sebep olacaktır. Marina, Alışveriş Merkezi ve termal parktan bahsediliyor ancak projede bunlar yok. Bu çerçevede Marmaris Kent Konseyi’nin haklı mücadelesine destek vermeyi sürdüreceğim” dedi.

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP