• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
İYİ Parti’den, Erbaş hakkında suç duyurusu
71 okunma

İYİ Parti’den, Erbaş hakkında suç duyurusu

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:27
İYİ Parti’den, Erbaş hakkında suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.  Dilekçede, Erbaş’ın ebedi önderimiz Atatürk’e hakaret etmesinin yanı sıra, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez maddelerini ihlal ettiği vurgulandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, Ayasofya’nın ibadete açıldığı cuma namazı hutbesinde Cumhuriyet’in kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Gezgin Şekerdağ;  “Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılması gerektiği halde aradan geçen zaman içinde herhangi bir soruşturma açılmamış olması sebebiyle suç duyurusunda bulunma zaruretimiz doğmuştur. İYİ Partili başka arkadaşlarımızda suç duyurusunda bulunmuştur.”dedi.

“ALİ ERBAŞ RESMİ HUTBENİN DIŞINA ÇIKTI”

Ayasofya’nın Müslümanların ibadetine açılması ile ilgili sürecin anlatıldığı dilekçede, şu ifadelere kullandı:

Yoğun bir biçimde toplumun her kesiminden yurttaşların dahil olduğu bu tartışmaları fırsat bilen Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı birtakım gruplar ulu önder Atatürk hakkında hakarete varan söylemlerde bulunmuşlardır.

Ali Erbaş tarafından bizzat okunan Cuma hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan resmi hutbenin dışına çıkılmış ve “Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadeleri kullanılmıştır.

Ali Erbaş’ın sözleri toplum vicdanında derin yaralar açmış, aziz Türk Milleti tarafından ebedi önderine karşı yapılan saldırı şiddetle reddedilmiştir.”

“KANUNLARI VE ANAYASA’YI İHLAL ETTİ

Dilekçede; Ali Erbaş’ın, 5816 Sayılı, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna Muhalefet yasasını ihlal etmesinin yanı sıra, 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kanunu ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2, 4 ve 136. maddelerini ihlal ettiği belirtildi.

Bu kapsamda, şu ifadelere yer verildi:

Değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda, laiklik ilkesine bağlı olarak, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalıp milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek ve din hizmetlerinin etkin ve verimli sunulması için gerekli tedbirleri almakla görevli olan şüphelinin bir Cuma hutbesinde “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözünü kullanması “görevlerini mevzuata uygun olarak yürütmek” yükümlülüğü ile bağdaşmaz.” Denildi.

“DUA YERİNE LANET OKUDU”

Ali Erbaş hakkında kamu davası açılması istenen suç duyurusu şu ifadelerle tamamlandı: “Aziz Türk milletinin kahir ekseriyetinin kabul ettiği üzere, bugün Ayasofya üzerinde haç değil, yanlarında minare varsa, Fatih’in fethettiği İstanbul’a İngiliz pasaportu olmadan girebiliyor ve ‘bizim’ diyebiliyorsak bunu Kurtuluş Savaşımızın aziz ve eşsiz komutanı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarına borçluyuz. 24 Temmuz 2020 tarihli cuma hutbesinde bu kahraman şehit ve gazilerimizin aziz ruhlarına dua etmek yerine lanet okuyan şüphelinin eylemi açıkça suç teşkil etmektedir.

 “BU DİLEKÇENİN ARKASINDA MİLLET VAR”

Sadece Atatürk’ü koruma kanununu değil, dilekçemizde belirtildiği gibi Anayasa’nın değiştirilemez maddelerini ihlal etti. Buna sessiz kalamazdık. Kurucusuna kurtarıcısına nankörlüğü görmezden gelemezdik. Hukuki alanda gereğini yapmalıydık. Yaptık. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Bu dilekçenin arkasında milyonlar var. Milletimiz var. Allah birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumamıza yardım etsin. Söz Türk millet adına adaleti sağlamakla görevli yargının.”

Haber: Selahattin Birgili

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP