DOLAR 8,65660.32%
EURO 10,14710.09%
ALTIN 491,80-0,08
BITCOIN 3759083,88%
Muğla
20°

AÇIK

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
İnsanların kendini yakmadığı bir Türkiye temennisiyle…
168 okunma

İnsanların kendini yakmadığı bir Türkiye temennisiyle…

ABONE OL
Mayıs 28, 2021 11:46
İnsanların kendini yakmadığı bir Türkiye temennisiyle…
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle geçen yıl yüzde 3,4 daralan küresel ekonomi, bu yıl da toparlanma mücadelesi veriyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre, bu yıl yüzde 5,6, 2022’de yüzde 4 büyüyeceği öngörülüyor. Dünya Ticaret Örgütü ise küresel ticaretin geçen yıl yüzde 13 ila 32 arasında azaldığı tahmininde bulundu. IMF verileri, Türkiye ekonomisini gelişmekte olan ülkeler arasında 2020’de yüzde 1,8 büyüme hızıyla büyüme gösteren ekonomiler arasında gösterse de yıllardır üretimden uzak, sıcak para ekonomisi ile kredilerle büyüyen bir ekonomimiz var. Bu modelle bu süreç, siyasi ve sosyal açıdan zorlu bir süreç olacağı apaçık ortada.

Salgınla birlikte dünyada yüzbinlerce şirket kapandı. Türkiye’de ise Ticaret Bakanlığı’nın Şubat ayında mecliste verilen soru önergesine verdiği cevapta 2020 yılında 99 bin 588 esnaf dükkanının ve 40 bin 735 şirketin kapandığı belirtildi. Bir başka veriye göre Şubat ayından bu yana da Türkiye’de 29 bin esnaf daha dükkanını kapattı.

Salgının neden olduğu krizin en ağır hissedildiği alanlardan biri de iş gücü piyasası oldu. Salgın döneminde birçok çalışan işini kaybederken, ülkelerin işsizlik oranlarında da artış yaşandı. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, dünyada salgının etkisiyle 255 milyon kişi işini kaybetti. Türkiye’deki işsiz sayısına bakacak olursak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mart ayında açıkladığı verileri incelediğimizde; bir önceki aya göre 59 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi, olduğunu görüyoruz. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 13,1 seviyesinde gösterilmiş olsa da sefalet endeksi grafiğindeki verilere göre yüzde 27 ile Türkiye dünya sıralamasında 3. Sırada yer alıyor. Bu alanda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25,0 ile korkutucu seviyelerde.

Hal böyle iken koronavirüs ile mücadelede ülkeler vatandaşlarına nakit harcama ve gelir desteği sağlıyor. Türkiye’deki toplam ekonomik desteklerin yüzde 89’u işletmelere, şirketlere ve bankalara sağlanan kolaylıklar ve destekler oldu. Muğla olarak bu ekonomik desteklerden ne kadar yararlandık? Ben herhangi bir veriye ulaşamadım ama Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda yapmış olduğu çalışmalara ulaştım. Bir çok çalışma yapılmış, göze çarpan bir kaçına birlikte bakalım.

  • Büyükşehir olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 3.742.458,80 TL tutarında Gıda ve Hijyen Paketi dağıtıldı.
  • “Halk Kart” uygulamamız ile ihtiyaç sahibi 2.441 aileye 9.814.750,00 TL yardım yapıldı.
  • Nisan, Mayıs, Haziran aylarında Büyükşehir Belediyemize ait taşınmazlarda bulunan esnafımızın kiralarını erteleyip, ilgili Bakanlıkların Genelgeleri kapsamında faaliyetleri tamamen durdurulan işletmelerden kira bedeli alınmaması işlemi yapıldı.

Türkiye’de derinleşen ekonomik sıkıntılarla intihar vakaları artmış durumda. Vatandaş, merkezi ve yerel yönetimlerin koronavirüs ile mücadelede sağladığı destekler ve yapılan çalışmaları yetersiz görüyor. (Bazı belediyeleri ayrı tutmak gerektiğini düşünüyorum) Bu mücadelede yalnız bırakıldığını düşünüyor. Bugün 2001 krizini başbakanlığın önüne atılan yazarkasa ile hatırlarız ve korkarım bundan 20 yıl sonra bugünleri ekonomik sebeplerden dolayı kendini yakan insanlar ile hatırlayacağız.

Geçim derdiyle insanların kendini yakmadığı bir Türkiye temennisiyle…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP