İlk 6 ayda yabancılara 19 bin 275 konut satıldı, Yabancıların tercihlerinde Muğla’da var

featured

TÜİK verilerine göre 2023 ilk 6 ayı itibarıyla Türkiye genelinde, yabancılara toplam 19 bin 275 adet konut satıldı. Yabancıların en çok konut aldığı iller arasında Muğla’da yer alıyor.

Yabancı yatırımcıların 2022 yılı ilk 6 ay verileri ile 2023 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını mercek altına alındı. 2023’ün ilk 6 ayında yabancı yatırımlar 2022’nin aynı dönemine göre metrekare bazında %50 azaldı.

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2023 ilk 6 ayı itibarıyla Türkiye genelinde, toplam 19 bin 275 adet konut satıldı. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2022 yılı ilk 6 ay sonunda 4 milyon 883 bin 482 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri, 2023 yılı aynı döneminde yüzde 50 azalarak 2 milyon 422 bin 222 metrekare oldu.

YABANCILARIN TERCİHİ KIYI ŞEHİRLER

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazında 2023 yılı ilk 6 ay itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il İstanbul olurken, İstanbul ilini sırası ile Mersin, Antalya, Yalova, Bursa, Kocaeli, Muğla, Ankara, Aydın ve İzmir izledi.

Tüm gayrimenkul cinsinden 2023 yılı ilk 6 ay itibariyle en çok tercih edilen illerde satış adeti bazında ise ilk sırayı Antalya aldı. Antalya ilini sırası ile İstanbul, Mersin, Yalova, Ankara, Bursa, İzmir, Muğla, Kocaeli ve Aydın izledi.

YÜZ ÖLÇÜMÜ BAZINDA ARABİSTAN İLK SIRADA

2023 yılı ilk 6 ayı itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde, yüzölçümü bazında ilk sırada Suudi Arabistan yer alıyor. Suudi Arabistan’ı Almanya, Rusya Federasyonu, Irak, Kuveyt, İran, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna takip ediyor.

SATIŞ ADEDİNDE RUSYA İLK SIRADA

2023 yılı ilk 6 ayı itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam gayrimenkul satış adetinde ise geçtiğimiz sene de ilk sırada yer alan Rusya Federasyonu ilk sırayı aldı. Rusya Federasyonu’nu İran, Irak, Ukrayna, Almanya, Kazakistan, Kuveyt, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Afganistan takip etti.

Haber :Ferdi Yavuz

İlk 6 ayda yabancılara 19 bin 275 konut satıldı, Yabancıların tercihlerinde Muğla’da var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!