“Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı” yapıldı

Ula İlçe Milli Eğitim tarafından organize edilen “Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı” kapsamında 3 yılda bir yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları değerlendirildi.

Muğla Ula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi Eğitim uzmanlarının işbirliği ile yapılan “Eğitimde Ufuk Turu” çalıştayı Akyaka Yücelen otelde gerçekleşti. Her 3 yılda bir yapılan PISA sonuçları, gerçekleştirilen çalıştayda değerlendirildi. Çalıştayda, Muğla Sıtkı Koçman ünv eğitim fakültesi dekanı Prof. Dr. Bilal Duman konu ile ilgili görüşlerini paylaştı. Doç. Dr. Burcak Boz Yaman, Doç. Dr. Çiğdem Aldan Karademir, Dr. Öğretim üyesi Emel Güvey Aktay, Arş. Gör. Sertaç Aabacıoğlu, Arş. Gör. Orhan Kahya PİSA sonuçları hakkında sunum yaptı.
Ula İlçe Milli Eğitim Müdürü Değer Topuz; “Saygıdeğer misafirler, 2023 Vizyonu kapsamında Ula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi Eğitim uzmanlarının işbirliği ile hazırlanan Eğitimde Ufuk Turu PISA çalıştayına hepiniz hoş geldiniz.
PISA çalışmasının amacı eğitim yöntemlerinde standartlaştırmayı ve gelişmeyi arttırmakla birlikte dünyada okul çocuklarının başarısını karşılaştırmak, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir.
Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve bu sayede de eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla ülkemiz bu projeye katılmaktadır.
PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. Bugün burada yapmış olduğumuz Eğitimde Ufuk Turu PİSA çalıştayının tüm katılımcılara ve eğitim sistemimize yararlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Haber: Selahattin Birgili

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: