İKTİDARA, MUHALEFETE…

Hemen hemen her ay onlarca anket yapılıyor ülkemizde ve Türkiye’de anket şirketlerine güven oldukça zayıf. Ama geçtiğimiz günlerde şubat ayında yapılan bir anket dikkatimi çekti. Vatandaşın yaklaşık %60’ı ülkenin en büyük sorunu geçim sıkıntısı ve işsizlik diyor. Ardında sorulan “Muhalefet partileri arasında ekonomiyi iyi yönetebileceğini düşündüğünüz bir isim söyleyebilir misiniz?” sorusuna %32 “Öyle birisi yok”, %21.8 ise “Fikrim yok” yanıtı vermiş. Bir başka ankette de Kararsızların %30’a dayanarak Türkiye’nin adeta ikinci partisi olduğu görülüyor.

Sayısal veriler bu şekildeyken siyasiler  bir haftadır ne konuştu?

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaret etti. Herkesin aklında bu sürpriz görüşmede ne konuşulduğu var. İki liderin her görüşmesinden sonra bir süreç başlıyor.  Önlerinde birçok dosya var “ HDP’nin kapatılması konusu, Cumhurbaşkanının Yeni Anayasa çağrısı, seçim yasası…” önümüzdeki günlerde bu görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başlar, hep birlikte öğreniriz.

Bu görüşmenin ardından Ekrem İmamoğlu’nun 8 Mart mesajını konuştuk. İmamoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde attığı tweette: “İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Sayın Pervin Buldan’ın nezdinde tüm kadın siyasetçilerin ve Türkiye genelindeki tüm belediye başkanı mevkidaşlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.” İfadelerini kullanmıştı. Bu mesajın ardından Akşener’in kurmayları tepki göstermiş, Akşener ise “arkadaşlarımızın çoğu beğenmedi, saygı duyuyorum” demişti. Akşener’in bu mesaja yorumu, zaten karmaşık olan parti içinde kendisini sıkıntıya sokabilir. İmamoğlu’nun ne yapmak istediğini hala anlamış değilim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın ve İstanbul dışında her şeyi konuşuyorsun.

Ardından Twitter’da #MHPKapatılsın hashtagi açıldı ve Türkiye gündemine girdi. Bu hashtag çalışması kimler tarafından yapıldı bilmiyorum ama MHP bu milletin tarihi ve kültürünün yansımasıdır. Kapatılamayacağını bu hashtag çalışmasını yapanlar da biliyordur diye düşünüyorum.

Arkasından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında yaptığı konuşmada, bir dönem birlikte siyaset,  mesai yaptığı MHP lideri Devlet Bahçeli ve partililer tarafından uğradığı cinsiyetçi hakaretleri ve haksızlıkları anlattı. Bu iddialara MHP’den yanıt,  Akşener’in “mağduriyet yaratma çabası olduğu” iddia edilirken “Çirkin ifadeleri ve iftiraları sözün sahibine aynen iade ediyoruz” oldu. Akşener’in böyle bir tartışmayı başlatması gerekli miydi?

Vatandaşın ve siyasilerin gündemi arasında uçurum var değil mi? Eğer iktidar ve muhalefet böyle devam ederse önümüzdeki ilk seçimde seçmen iki tarafa da gülümseyebilir !

Bir arkadaşım “Kararsızların sayısı gittikçe artıyor” dedi.

“Kararsızların iktidar yürüyüşü başladı” dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.