DOLAR 8,86151.13%
EURO 10,40200.75%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 372751-3,41%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Hayvancılık da kuraklığa hazır olmalı!
47 okunma

Hayvancılık da kuraklığa hazır olmalı!

ABONE OL
Eylül 21, 2021 11:02
Hayvancılık da kuraklığa hazır olmalı!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda gerek dünya gerek ülkemiz coğrafyası hızla kuraklık ve susuzluk kıskacını girmiş durumda. Bunun de tek sorumlusu kesinlikle insanoğlunun yine kendisi. İnsanoğlunun doğayı hunharca tüketmesi ve yok etmesi aslında kendi geleceğini yok etmesi anlamına geliyor.

Eğer acil olarak önlemler alınmazsa bu tehlike giderek daha da büyüyecek. Su yaşam kaynağı, su yoksa doğa yok, doğa yoksa insan yok. Küresel ısınmanın ve kuraklığın neden olduğu ağır ve dönülmez hasarları hem dünya ülkeleri hem ülkemiz son yıllarda iliklerimize kadar hissediyoruz. Ama bütün bunlara rağmen insanoğlu hala ders çıkarmamakta direniyor şuursuz bir biçimde.

Kuraklığın toplumların bütün kesimlerini doğrudan etkiliyor muhakkak. Fakat bunun ilk zinciri insanoğluna gıda teminini (et, sebze , meyve vs. ) sektörler ve üretim alanları olacak.

Eğer hayvanların gıdası olan bitkiler yoksa hayvan da yok. Dolayısıyla gıda da. Sadece devletin öngörü ve hazırlıklarını beklemeden hayvancılık sektörü da önümüzdeki yıllarda yaşanacak olası kuraklığa karşı şimdiden hazırlığın yapmalı. Sulu tarım ile elde edilen hayvan gıdası bitki türlerinin yanında kuraklığa dayanıklı bitkilerin ekimi yaygınlaştırılmalı. Yaygınlaştırılmalı ki hayvan yemi temininde dolayısıyla da üretimde kopukluk yaşanmamalı.

Bu doğrultuda derhal konunun etkin ve yetkin kurum ve kuruluşları üreticileri bu yönde hazırlamalı ve kuraklığa dayanıklı yem bitkilerinin gerek tohumunun temininde gerekse ekiminde üreticileri yönlendirmesi gerekiyor.

Su ihtiyacı olmayan ya da suya daha az ihtiyaç duyan korunga gibi yem bitkilerinin ekimine önem verilmeli.

Az su tüketen, kuraklığa dayanıklı korunga, buğday, arpa, tritikale, yulaf gibi yem bitkilerinin üretimi yapılmalı. Kuraklığa dayanıklı olan korunga, Macar fiği, adi fiğ, sorgum otu, yonca, kırmızı üçgül, Sarıtaş yoncası gibi türlerin ilgili araştırma kuruluşlarınca verim, kalite, adaptasyon gibi kriterler yönünden çalışmaları yapılmalı, yetiştiricilere tavsiye edilmelidir.

Ülkemizin bir diğer yaşamsal sorunu da su kaynaklarımızı doğru kullanmayışımız. Ülke genelinde kuruyan su havzaları ve göllere her geçen gün yenileri ekleniyor. Kapımızdaki kuraklık tehdidine karşı su kaynaklarımız ve kullanımı daha bir önem taşıyor.

Acilen tüm tarım arazilerinde modern sulama yöntemlerine geçilmesi gerekli. İsraf edenin sonu iflastır. Suyu bilinçli kullanmadıkça her şeyi tehdit eder. Tarlaların büyük kısmında halen gelişigüzel sulama yapılıyor. Otomatik damlama sulama sistemiyle tasarrufa önem vermeliyiz. Basınçlı sulama sistemleri yetiştiricilerimize tamamen hibe şeklinde verilmeli, gölet ve baraj gibi sulama yatırımları tamamlanmalı, su iletim kanalları rehabilite edilmeli, hızla kapalı sisteme geçilmeli.

Her zaman dediğim gibi; su varsa hayat var. Su yoksa hiçbir şey yok…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP