HANOK

HANOK ya da Enoch, Tevrat’ ta tekvin bölümünde geçen bir peygamberdir, hatta ondan da öte insanlığın ilk öğretmenidir.

Okuyanların bileceği gibi Tevrat, yani Eski Ahit, kutsal kitaptan çok bir romanı andırır. Adem’den başlayarak insanlığın soy kütüğünü bize verir. Tabi bu soy İsrailoğulları’ nın soy kütüğüdür.

Hanok’u geldiği soyu şöyle özetler; Adem oğlu, Şit oğlu, Enoş oğlu, Kenan oğlu, Mahalalel’in oğlu, Yared’din de oğlu Enoch yani HANOK doğar. İbranice ‘de hanok ders vermek, aydınlatmak anlamına gelmektedir.

Daha sonra Hanok’un hayat hikayesini dinleriz; 65 yaşında Metuşelah’ın babası olur, 300 yıl Tanrı Yehova ile yürür ve toplam 365 yıl yaşar. Ve Tanrı onu yanına alır, semaya yükseltir.

O’dan sonra semaya yükseltilme imtiyazı İlya(İlyas) peygambere de bahşedilecektir. HANOK, ölüm sancısı çekmeden Cennete girdiğine inanılan 9 insandan biridir.

HANOK, insanlardan uzak Tanrı’ya sadık bir kul olarak yaşıyor iken Tanrı, O’na inzivadan çıkıp, insanlığa öğretmenlik yapmasını emreder. Bunun üzerine insanlığa 243 yıl yol göstericilik yapar ve dünya bu dönemde huzur ve barışa kavuşur.

Gökler hakkında bilgiye sahip, insanlığa tıp konusunda bilgiler veren, harflerin ve yazının mucidi, insanlara giyinmeyi öğretmek için dikişi bulan ve yeryüzünün ilk terzisi kabul edilen, Tanrı’ya ibadet için yeryüzünde ilk defa binalar diken, demiri keşfeden, ziraatı geliştiren, Nuh tufanını önceden insanlığa haber vermek gibi yeteneklerle donatılmıştır.

Hakkında daha fazla bilgi edinemediğimiz Hanok, kimilerine göre Kuran’ da geçen Hz. İDRİS ve Hz. İLYAS ta kendisi, kimilerine göre ise, Adem ve Şit’ ten sonra peygamberlik yapan üçüncü kişidir.

Diyanet Vakfının İslam Ansiklopedisinde ise, Hanok ile Hz. İdris bir tutulur.

HZ. İDRİS

Kur’an’da adı geçen 25 peygamberden biri olarak kabul görür. Kur’an-ı Kerim’ de kendisinden çok dürüst bir kişilik sahibi olduğundan söz edilir, bu nedenle Meryem Suresi’nde (19/57); “Biz, O’nu yüce bir makama yükselttik” denir.

Aslına bakarsanız hakkında Kur’an’da da çok fazla bilgi yer almaz.

Öte yandan Hz. İDRİS, İncil ve Tevrat’ta ki Ezra Peygamber ile daha sonra da Büyük İskender’in abı hayat suyunu (ölümsüzlük) içtiği için ölümsüzleşen Andreas ile (ki Andrea Hz.İSA’nın havarilerinden biridir de aynı zamanda) bir tutulur.

İslam Tarihinde ise, Hz.İdris genellikle, Hanok, az da olsa İlyas ve Hızır peygamberler ile özdeşleştirilir. Sünni rivayetlere göre de Hz. Adem ve Hz. Nuh arasında geldiğine inanılan bir peygamberdir. Salih bir kul olduğu ve Adem oğlu Kabil’in kötü halkına karşı savaştığı için kendisine “suhuf” yani otuz sayfalık vahiy indirildiğine ve ölümü tatmadan göğe çekildiğine inanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: