Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Günümüzde Oldukça Salgın Olan İnfluenza Virüsü Nedir?

İnfluenza; Halk arasında grip

İnfluenza; Halk arasında grip olarak bilinen hastalığa sebep olan, damlacık ve temas yoluyla bulaşıp ateş, vücut ağrıları, titreme ve yorgunluk gibi semptomlar oluşturan bir RNA virüsüdür. İnfluenza nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir ve bu hastalık en çok kimlerde görülür?

BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜK KİŞİLERİ, ÇOCUKLARI VE YAŞLILARI DAHA ÇOK ETKİLEMEKTE!
Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar, çocuklar ve yaşlı bireyleri etkileyen influenza, erken fark edilip tedavi edilmediği takdirde daha ağır sonuçlara sebebiyet verebilir.

İNFLUENZA NEDİR?
İnfluenza, A, B ve C tipi influenza virüslerinin neden olduğu, burun, boğaz ve akciğerlerin parçası olduğu yaygın bir solunum yolu enfeksiyonudur. Daha çok mevsimsel olarak ortaya çıkan influenza halk arasında grip olarak bilinir.

Virüs A B ve C tipi olarak üçe ayrılır;
A ve B tipi yaygın görülen influenza virüsü olup, A tipi influenza daha çok salgına neden olandır.
C tipi ise daha hafif belirtilere neden olan türüdür.
influenza a; genellikle daha şiddetli seyreden semptomlar gösterir, yaygın şekilde salgına sebebiyet verendir ve tedavi gerektirir.
İnfluenza b daha hafif seyreden influenza çeşidi olarak bilinirken, influenza c ise daha çok hayvanlarda rastlanan bir türdür.
Solunum sistemine saldıran ve vücudu olumsuz etkileyen bir virüs olan influenza, genellikle bağışıklık sistemi düşük olan hasta, çocuk ve yaşlı bireyleri daha çok etkiler. Diğer yandan influenza insanla birlikte domuz, at, kuş ve deniz memelileri üzerinde de hastalıklara sebep olabilir.


İNFLUENZA BELİRTİLERİ
İnfluenza virüsü ile enfekte olan kişilerde hastalığın ilk 1-3. günlerinde, aniden ortaya çıkan ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve bazen burun tıkanıklığı görülürken, 4.gün ve sonrasında ateş ve kas ağrıları azalır.
Ses kısıklığı, boğaz kuruması ve boğaz ağrısı, öksürük ve olası hafif göğüs rahatsızlığı belirtileri de görülür.
İnfluenza virüsü bulaşan kişilerde 2-3 gün içinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:
Ani ve yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, hapşırma, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı,Yorgunluk, halsizlik ve enerji düşüklüğü belirtiler arasında yer almakta.
Özellikle çocuklarda görülen belirtiler ise şunlardır;
Kusma ve ishal, göğüs ağrısı, kulak enfeksiyonu,akciğer enfeksiyonu, genel olarak bağışıklığı düşük çocukları, hasta kişileri ve yaşlı bireylerde kendisini daha çok gösteren influenza belirtilerinin kendiliğinden geçtiği de görülür ancak 1 haftadan uzun süren belirtiler yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

İnfluenza Virüsü’nün tedavisi ise şu şekildedir;
İnfluenza ve virüsün neden olduğu grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. İnfluenza virüsünde öncelikle destek tedaviler uygulanır. Doktor tarafından dinlenme ve bol sıvı tüketimi önerilir. Bunlarla birlikte sağlıklı bir diyet listesi ve C vitamini takviyeleri de virüsün vücuttan atılması için önerilen tedavi yöntemlerindendir.
Daha şiddetli influenza vakalarında ise doktor tarafından antiviral ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar sayesinde influenza’nın meydana getirdiği belirti ve komplikasyonların ortadan kaldırılması amaçlanır.