Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Gülağzı’na yapılacak güneş enerji santralinin ÇED süreci durduruldu

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Gülağzı Mahallesi’nde yapılmak istenilen güneş enerji santralinin yer seçimine karşı, bölgedeki vatandaşlar ile çevreciler tarafından yapılan itirazlar sonucu ÇED süreci durduruldu.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Gülağzı Mahallesi’nde, güneş enerji santrali ile ilgili bir gelişme meydana geldi. Bölgeye yapılması planlanan güneş enerji santralinin, ÇED süreci durduruldu.

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 23 Kasım’da, halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılımı toplantısı düzenlendi.
Toplantıda, ÇED Başvuru Dosyasını hazırlayan firmaya proje hakkında halkın bilgilendirilmesi için projeye ilişkin sunum yapmak üzere söz verildi.
Daha sonra yöre halkının görüş ve önerilerine geçildi. Toplantıda söz alan mahalle sakinleri, güneş enerji santralinin yer seçimini doğru bulmadı.

“ÇED SÜRECİ SONLANDIRILMIŞTIR”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü (ÇED) tarafından yapılan açıklamada şu bilgi verildi;
“Muğla İli, Menteşe İlçesi, Gülağzı Mahallesi, 154 Ada, 1 Parsel mevkiinde Depower Enerji Üretim Limited ŞTİ. tarafından yapılması planlanan “Menteşe Depolamalı (20 MWh/20 MWe) Güneş Enerji Santrali (28 MWm/20 MWe-28,98 Ha)” projesi ile ilgili ÇED Yönetmeliği’nin 8. maddesi gereğince başlatılmış olan ÇED süreci aynı yönetmeliğin 5. maddesinin ikinci fıkrasının a bendi kapsamında sonlandırılmıştır.”

Menteşe Belediye Meclis Üyesi Ferah Gümüş’de, güneş enerji santraline ait ÇED sürecinin durdurulduğunu belirttiği açıklamada şunları kaydetti;
“23 Kasım 2023 tarihinde Gülağzı Mahallesi köy kahvesinde yapılan halkı bilgilendirme toplantısına katılarak itirazlarını dile getiren bölge halkına ve Muğla çevre platformu üyelerine emekleri için sonsuz teşekkürler. Yerleşim yerine 50 metreye kadar yaklaşan, imar sınırına bitişik, cinsi mera olan, 290 dönüm araziye yapılmak istenilen Güneş Enerji santralinin yer seçimine yaptığımız itirazlarımız neticesinde ÇED süreci durdurulmuştur.”