Gökhan Yıldırım’dan beslenme çantası uyarısı

Muğla Kantin İşletmecileri Derneği (MUĞKİED) Başkanı Gökhan Yıldırım; “ Okul kantinleri her zaman hijyen kurallarına %100 uyan ve ülke genelinde resmi kurumlar tarafından yapılan denetimlerde en az sıkıntı yaşanan meslek gurubu dur ve bu konuda tüm meslek gruplarına örnek bir meslektir.

Kantinlerin açılması ile birlikte ortaya çıkan ciddi bir gerçek var o da geleceğimiz çocuklarımız okula gelirken beslenme çantalarında kantinlerin açık olmadığı kısa dönemde alışkanlık haline getirilen bir çok yanlış olduğu gözlendi.

 Biz kantin işletmecilerinin her zaman ilke edindikleri bir durum vardır bu da “Anında Üretim, Anında Yerinde Tüketim”dir. Bilindiği üzere beslenme çantalarının hazırlanması çok ciddi bir iştir çünkü beslenme çantaları geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesini amaçlar ve doğru yapılmayacak ise hiç yapmamak daha doğrudur.  Şöyle ki ; sandiviçler yapılıyor ve sabah 08:30 da derse başlayacak bir öğrenci için bu hazırlık en az 1 saat öncesinden yapılır ve soğuk zincir olmadan et ve süt ürünlerini içeren sandviçler çantaya koyulur ve beslenme saatine kadar en az 3 saat geçmiş olur.  Buda çocuğu beslemekten çok bakteri oluşumundan dolayı zehirlemeye doğru gider ve bu yalnızca bir örnek ve daha fazlası olduğu apaçık bir gerçektir ve bu konuya dikkat edilmelidir.” Dedi.

Yıldırım, şunları ekledi: “ Okullarımızda her türlü hijyenik ve sağlıklı kantinler var iken çocukların zehirlenmeye doğru götürülmesi son derece yanlış bir uygulamadır son derece dikkat edilmelidir.”

Haber: Duygu Kaplan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.