Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Göcek Tüneli’ne yine zam!

Geçiş ücreti nedeniyle Deli

Geçiş ücreti nedeniyle Deli Dumrul tüneli denilen Türkiye’nin en pahalı tüneli olan Muğla’daki Göcek Tüneli’ne yine zam geldi. Devletin kendi imkanları ile yaptığı tüneli de kullanan firma tünel geçişine %50’a varan oranlarda zam yaptı. Tünele 2024 yılı içinde 2.kez zam gelmiş oldu

Türkiye’nin en pahalı tüneli olan Göcek Tüneli geçişine zam geldi. 2024 yılında 2.kez zaman gelen ve adı Deli Dumrul Tüneli’ne çıkan 926 m.uzunluğundaki tünelde artık birinci sınıf araçlar (otomobil) için 25 lira yerine 35 liraya, ikinci sınıf araç (kamyon) 45 lira yerine 65 liraya, üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 55 lira yerine 75 TL’ye, dördüncü sınıf araç grubu (tır) 85 lira yerine 120 liraya, 5.sınıf araç (motosiklet) 10 lira yerine 15 liray geçiş yapabilecek.

2.TÜNELİ DEVLET YAPTI

2006 yılında tek bölüm olarak yap-işlet-devret modeli ile hizmete giren Göcek Tüneli, açıldığı günden bu yana uyguladığı fiyat politikası ile bölgede büyük tartışma yaratıyordu. Aralık 2015’de devlet kendi imkanları ile 2.tüneli yaptı. Ancak 65 milyon liraya mal olan 2.tünel aylarca açılmadı. Hükümet ile Şirket arasında devam eden görüşmeler sonunda, aylarca atıl durumda kalan 2.tünel de hizmete girdi. Firma kısa süre sonra kendi yaptığı bölümü kapattı ve sadece devletin yaptığı 2.bölümü araç geçişinde kullanılmaya başlandı.

ÜCRETSİZ OLACAKTI
Tünel siyasetçilerin her zaman vaatleri arasındaydı. Ak Parti eski Milletvekili Ali Boğa, 2.tünel inşaatının başlangıcında “Tünel bedava olacak” demişti. Zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu’da 2015’deki Muğla’ mitinginde, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah” demişti. Ancak Türkiye Cumhuriyetin Başbakanı’nın söylediği bu söze rağmen, bu hiç gerçekleşmedi.