• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Girgin, işçilerin sorunlarını meclise taşıdı
51 okunma

Girgin, işçilerin sorunlarını meclise taşıdı

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Girgin, işçilerin sorunlarını meclise taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, işçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada ; “İşçiler ölüyor, iş sağlığı ve güvenliği konseyi iki yıldır toplanmıyor. Özelleştirme, sendikasızlaştırma, esnek/güvencesiz ve kayıt dışı istihdam, çalışma koşullarının ağırlığı, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsünün yoğunluğu, azami kâr hırsı ve en son Covid-19 salgınına karşı önlemlerin yetersizliği nedeniyle iş kazaları ve meslek hastalıkları artıyor.

2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılmasına rağmen SGK verilerine göre 2012 yılına göre iş kazaları yüzde 475 artmış ve 2013 yılından sonra iş kazası olmayan il kalmamıştır.

En son Sakarya’da canımız yanmıştır Güvenceden yoksun iş güvenliği uzmanı işçi sağlığı iş güvenliğini gerçekleştirmek için istihdam ediliyor. Havai fişek patlamasında olduğu gibi böyle kazalarda günah keçisi olarak da savcının önüne konuluyor.

Denetçi bağımsız olmalı Maaşını işverenden alan iş güvenliği uzmanı işyerini nasıl denetleyecek.? Bağımsız bir denetim için işverenlerden kesilen bir fon oluşturulmalı ve işgüvenliği uzmanları maaşlarını o fondan almalı. İş Güvenliği Konseyi niye toplanmıyor?” diyen Girgin,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

-Ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak üzere kurulan Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi “yılda iki defa olağan toplanır” denmesine rağmen 2018 yılından beri niçin toplanmamıştır?

-Ulusal iş Sağlığı ve Güvenliği Konseyini ne zaman toplamayı düşünüyorsunuz?

-Saray herkesi kendi gibi sanıyor. Vatandaşın tenceresi kaynamıyor. Buna rağmen 11 yıldır Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplamazlar. İş cinayetleri almış başını gitmiş, kâr ve rant uğruna işçiler ölür, iş Güvenliği Konseyini toplamazlar. Böyle zamanlarda değil de ne zaman toplanacak bu kurullar?

Haber: Türker Çermik

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP