Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği Düzenlendi

featured

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ile Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde organize edilen Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına özverili bir faaliyet yürüten Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi katkılarıyla unutulmaz bir organizasyona imza attı.

Nif Mahallesi Gedre Mevkii’nde gün boyu devam eden Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Gerçekleşen etkinliğe Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağladı.

ŞENLİK KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği programı kortej yürüyüşü ile başladı. Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği başkan ve üyeleri ile bölge sakinleri davul zurna eşliğinde yürüdü. Develerin de yer aldığı yürüyüşün ardından program Yörük oyunlarından oluşan yarışmalar ve konserler ile devam etti.

AĞALIK İHALESİ KIRAN KIRANA GEÇTİ

Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği ağalık ihalesi kıran kırana geçti. İhalede yer alan katılımcılar ağalığı kazanmak adına büyük mücadele verdi. Ağalık ihalesini 100 bin TL ile Milas’ta faaliyet gösteren Nif Mahallesi’nden iş insanı Salih Topçu kazandı. Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Yalçın, iş insanı Topçu’ya teşekkür plaketi takdim etti.

Ardından konuşmalara geçildi. Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Yalçın yaptığı konuşmada, “Bölgemizin kültürel zenginliklerinden biri olan Yörük kültürünü ve geleneklerini yaşatmak adına özverili bir çalışma yürütüyoruz. Yörük oyunları bu kültürün en önemli parçasıdır. Bu oyunlar, Yörüklerin zorlu yaşam koşullarına ve doğaya olan uyumuna dair önemli ipuçları vermektedir” şeklinde ifadeler kullandı.

Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği Düzenlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!