Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Gazeteci ve Televizyoncu Mesut Yar Datça İçin İddialı Konuştu

Muğla’nın önemli turizm ve

Muğla’nın önemli turizm ve tarih lokasyonlarından biri olan Datça’ya, CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olan Mesut Yar, kısa ve orta vadede ilçeyi Dünya’nın en bilinen destinasyon markalarından biri yapmak için liyakatli ve her biri alanında uzmanlaşmış bir ekiple “yerelden globale” çalışmalarına başladı.

Datça’nın sorunlarını kendini Datçalı hisseden herkesin ağzından dinleyen Mesut Yar, ailesinin de yıllardır yerleşik olarak yaşadığı ilçedeki tüm yoksunluk ve yokluğu pratikte de yaşadığını belirterek Datça için önceliklerini şöyle sıraladı.

“Her şeyden önce sağlık gelir. Datça halkı ve sakinleri hastane yolunda can çekişmeyecek kadar değerli. Mevcuttaki hastane bırakın derde derman olmayı, kendi yaralarını saramayacak kadar yetersiz. Hayat pahalılığının getirdiği memur kaçışları Datça’yı yaşanacak değil, yolunda can verilmek zorunda kalacak bir yer haline getirmiş. Marmaris ilk Muğla son çıkış. Böyle yaşanır mı; hayır! Bu yüzden önce bizzat Datçalı kardeşlerime sağlık hizmetini iki ayrı özel hastaneyle, cebinden sembolik bir harcama yaparak her ihtisas alanında hizmet alacağı bir Can Yolu açacağız. Bunun için gerekli yatırımcılardan sözü aldım.
Datçalı gençlerin coğrafik konumun doğası gereği turizm, tarih, tarım ve gastronomi başlıklarında liyakati önceleyen bir eğitim sistemine ihtiyacı var. Bunu tek başına bir ihtisas lisesi değil, kolejiyle ve Datça Üniversitesi ile gerçekleştirebilmek ve ‘eğitimde fırsat eşitliği’ hakkını ilçe bazında yaygınlaştırmak için gerekli yatırımın taslak sözleşmelerini ve görüşmelerini tamamladım. Datçalı hiçbir genç gelecek kaygısını taşımayacak. Nokta.
Bayındırlık hizmetleri başta olmak üzere erişim, su, enerji gibi anayasal hakları eksiksiz alabilmesi için tüm Datçalılar adına sesimizi alternatif mecralarda da yükseltip, hibe öncelikli yerli ve uluslararası kredileri ilçeye taşıyacağız. Sürdürülebilir çevrecilik adına da birçoğunun ön görüşmeler tamam, sırada ‘kusursuz pilot bölge’ kavramını pratiğe geçirme yetkisini almak var. Alacağım ve yapacağım.

Datça’nın hepsi birbirinden değerli köyleri ve köylülerinin ihtiyacı olan işletme ve üretim finansmanını gerçekleştirecek ve ‘Benzersiz Datça’ kavramının yerel üretimle gerçekleşeceğine inanan samimi bir sermaye var. Kolektif üretim için Datça’nın onayını bekliyor. Önce Datçalı kardeşlerimden vekaleti ardından hepsi için alacağım asaleti masaya koyacağım. Ekeceğimiz badem, incir, zeytin, hurmayı, üzümü bütün dünyaya tanıtmak ve Datça’nın coğrafik ürünlerini herkese tattırmak boynumun borcu. Ağızlardaki lezzet Datça’dan başlayacak, bu da net.
Elbette proje, ama teoride vaat olarak kalan değil, pratiğe hazır yüzlerce vizyon çalışmamız var. İşi şansa bırakanları, ‘herkes kendi şansını yaratır’ gerçekliğiyle kolektifimize kazandıracağız. Çünkü yıkmaya değil, yapmaya sevdalıyız. Sadece bireysel değil, toptan mutlulukla Datça vizyonunu güzel ülkemize ve giderek tüm dünyaya taşımaya da kararlıyız. Datça bunu çoktan hak etti; eğer seçilirsem hak yerini bulacak.”

Bugüne kadar yaptığı yayınlar ve özellikle de belgesellerde ‘Datçalı olmak’ kavramının evrensel olduğunu milyonlarca insana aktaran CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Yar, bundan sonrası için de “Datça türlü bir şey benim istediğim” temennisini dillere pelesenk edeceğinin de altını çizerek “artık alandayız; gönül ve fikir evimize görüş ayırt etmeden herkesi bekliyoruz” dedi.