GALİLEO

(Dünden devam)

(Dairesel) atalet, düşen cisimlerin yasası ve parabolik yörüngeler ve hareket üzerine çalışmaları ile yeni bir bilimsel devrin başlangıç noktasını oluşturan Galilei GALİLEO, Evrenin, matematiksel bir dilde yazılmış olduğuna ısrar etti, doğa felsefesini sözel, nitel bir hesaptan ile açıklamaktan çıkarıp, deneylerin doğanın gerçeklerini keşfetmek için tek geçerli yöntem haline getirip, doğada ve evrende görünen her şeyi matematiksel bir hesabı olduğunu öne sürdü ve hayatını bunu ispat etmekle geçirdi.

Son olarak, teleskopla yaptığı keşifler astronomide devrime ve Kopernik güneş merkezli sisteminin kanıtlanabilirliğine yol açtı, ancak bu sistemin savunuculuğu sonunda kendisine karşı bir Engizisyon sürecinin başlamasına neden olacaktı.

Galileo 15 Şubat 1564’te Pisa, Toskana’da, müzik teorisine ve pratiğine önemli katkılarda bulunan ve 1588-89’da ilişki hakkında Galileo ile bazı deneyler yapmış olan müzisyen Vincenzo Galilei’nin en büyük oğlu olarak doğdu. zift ve tellerin gerginliği arasında. Aile, Galillai ailesinin nesiller boyu yaşadığı 1570’lerin başında Floransa’ya taşındı. Orta gençliğinde Galileo, Floransa yakınlarındaki Vallombrosa’daki manastır okuluna gitti ve daha sonra 1581’de Pisa Üniversitesi’nde tıp okuduğu yer aldı. Ancak matematiğe aşık oldu ve matematiksel konuları ve felsefeyi babasının protestolarına karşı mesleği yapmaya karar verdi. Galileo daha sonra Aristoteles felsefesi ve matematiğini öğretmeye hazırlandı ve birkaç dersi hayatta kaldı. 1585’te Galileo bir derece almadan üniversiteyi terk etti ve birkaç yıl boyunca Floransa ve Siena’daki matematik derslerinde özel dersler verdi. Bu süre zarfında, küçük miktarları tartmak için yeni bir hidrostatik denge formu tasarladı ve el yazması şeklinde dolaşan kısa bir inceleme olan La bilancetta (“Küçük Denge”) yazdı. Ayrıca önümüzdeki yirmi yıl boyunca sürekli olarak sürdürdüğü hareket üzerine çalışmalarına başladı.

1588’de Galileo Bologna Üniversitesi’nde matematik başkanlığına başvurdu ancak başarısız oldu.

Ancak itibarı giderek arttı ve o yıl daha sonra, Dante’nin Inferno’daki dünyanın düzenlenmesi üzerine prestijli bir edebiyat grubu olan Florentine Akademisi’ne iki konferans vermesi istendi.

Ayrıca, yerçekimi merkezi gibi ustaca teoremler buldu ve bu da matematikçiler arasında tanınmasını sağladı ve mekanik üzerine birkaç önemli eserin yazarı olan asilzade Guidobaldo del Monte’nin hima

Sonuç olarak, 1589’da Pisa Üniversitesi’nde matematik başkanlığını aldı. yesine girdi.(1545-1607).

Galileo, ünlü (PİSA) Eğik Kule’nin tepesinden farklı ağırlıktaki gövdeleri bırakarak, Aristoteles’in iddia ettiği gibi, ağır bir nesnenin düşme hızının ağırlığı ile orantılı olmadığını gösterdi.

Bu dönemdeki  el yazmalarından, Galileo’nun Aristoteles hareketle ilgili fikirlerini terk ettiğini ve bunun yerine soruna Arşimet yaklaşımını benimsediği anlaşılıyor.

Ancak Aristo’ya yönelik olumsuz eleştirileri ondan haz edilmemesini doğurdu ve 1592’de üniversite sözleşmesi yenilemedi. Zira o dönem Aristo’ya dil uzatmak neredeyse Hz.İsa’yı dil uzatmak demekti.

Ancak PADUA ÜNİ, Ona sahip çıkara, 1592’den 1610’a kadar matematik kürsüsü başkanlığını elde etti.

1591 ,babası vefat etmiş, ailesine bakma yükümlülüğü onun sırtına binmişti. Üniversite maaşı tüm masraflarını karşılayamadı ve bu nedenle özel olarak ders vermeye başladı.

Ayrıca,  kendi tasarladığı ve  bir zanaatkar tarafından yapılan pusulalar sattı.

Belki de bu finansal problemlerden dolayı evlenmedi, ancak iki kızı ve bir oğlu olan Venedikli bir kadın Marina Gamba ile beraber yaşamaya başladı.

Araştırmalarına devam etti ve 1609’a kadar bir cismin düştüğü mesafenin geçen zamanın karesiyle (düşen cisimlerin yasası) orantılı olduğunu ve atılan merminin yörüngesinin parabol çizdiğini belirledi. Vardığı her iki sonuçta yine Aristoteles fiziğiyle çelişmekteydi. Sanırım Aristo, Galileo da giderek hayal kırıklığı uyandırmış olmalı.

(Devamı yarın)

Bu Habere Yorum Yapın