FİNAL’İN BAŞARI GELENEĞİ EVAM EDİYOR

Muğla’nın en köklü eğitim kurumlarından birisi olan Final Eğitim Kurumları’nın başarı geleneği bu yıl da devam etti. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte Final Eğitim Kurumları’nda eğitim-öğretim gören bir çok öğrenci Türkiye’nin seçkin üniversitelerine girme başarısı gösterdi.

Final Eğitim Kurumları’ndan mezun olan öğrencilerden 5’i Tıp Fakültesi, 22’si Sağlık Bölümleri, 21’i Mimarlık-Mühendislik bölümleri, 3’ü Hukuk Fakültesi, 5’i Psikoloji-PDR bölümleri, 7’si Eğitim Fakültesi, 5’i Fen-Edebiyat Fakültesi, 19’u, İİBF, 4’ü Yabancı Dil bölümleri, 2’si BESYO 32’si de diğer bölümler olmak üzere 122 öğrenci üniversite hayatına adım attılar.

Sonuçları değerlendiren Final Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü Ali Coşkun, üniversitelere kayıt yaptıran öğrenciler ve ailelerini kutlarken; “ Öğrencilerimiz Türkiye’nin  seçkin üniversitelerinin güzide bölümlerine yerleşerek Final’in başarı geleneğini devam ettirdiler. Bildiğiniz Eylül 2019 da yüz yüze eğitim çalışmalarımıza başladık. 16 Mart 2020 den  itibaren başlayan covid-19 pandemisi sürecinde   öğrencilerimizi hiç yalnız bırakmadık.  Uzaktan eğitim platformlarıyla da  eksik konuları tamamladık. Sorularını çözdük. Rehberlik hizmeti verdik. Online deneme sınavları uyguladık. Kısacası eğitim- öğretim faaliyetlerini kesintisiz sürdürdük. Bu zorlu süreçte öğretmen  – öğrenci – veli işbirliği içinde fedakarca yapılan çalışmalar için herkese teşekkür ederiz. Yerleştirme sonuçları analiz edildiğinde mezun olarak hazırlanan öğrencilerde geçen yıllara göre yerleşme oranı daha yüksek oldu. “ dedi.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Üniversitelere kayıt yaptıran mezun öğrencileri tavsiyelerde de bulunan Coşkun; “122 öğrencimiz artık üniversiteli. Gönüllerindeki üniversiteye yerleşen öğrencilerimizi kutlar, tüm öğrencilerimize yeni öğrenim hayatlarında başarılar dileriz. Üniversiteye yerleşen arkadaşlarımızı şimdi, burs, yurt, yeni bir çevre, yeni arkadaşlar,  yeni hayallerle tatlı telaşların olduğu yeni sınavlar beklemekte. Üniversite öğrenimine yeni başlayacak öğrencilere 5 altın tavsiyede bulunmak istiyorum.

-Üniversitenizin eğitim dili ne olursa olsun İngilizceyi çok iyi öğrenin. Üniversitenizde 2. bir bölüm okuma imkanları varsa değerlendirin. 

-Üniversite dönemini sadece derslerle geçirmeyip Üniversitenin ve şehrin sosyal sermayesinden üst düzeyde yararlanmalısınız.

-Yüksek Lisans-Doktora gibi akademik çalışmaları düşünün. Anlamlı bir yurt dışı deneyimi için şartları zorlayın. Erasmus ile olmazsa IAESTE ile olabilir, gençlik kampları ile olabilir veya “çalış-gez” (work&travel) programları ile olabilir.  Yurt dışında geçirilecek iki ay hem ufkunuzu açacaktır hem de size gelecekte farklı kapılar açabilecektir.

-Mutlaka en az iki öğrenci kulübüne üye olun ve bir takım sporu yapın. Öğrenci kulüpleri ve takım sporları takım çalışması, stres yönetimi, zaman yönetimi, planlama gibi yetkinlikleri geliştirdikleri gibi gelecekte daha da önem kazanacak olan duygusal zekanızı, ilişki ve duyguları yönetme becerilerinizi de geliştirecektir.

-Gelecekte başarılı bir kariyer için inisiyatif almanın, yaratıcılığın ve tutkunun önemli olacağını bilin. Üniversite sıralarında tutkunuzu keşfetmeye çalışın. Çünkü sevmediğiniz işi yapamazsınız.

Bunları yaparsanız, emin olun hangi üniversitenin hangi programından mezun olduğunuz önemsizleşecek.  Kendinizi daha iyi tanıyacaksınız, işe yaramanın tadını almış olacaksınız, farklı dünyaları deneyimlemiş olacaksınız ve en önemlisi kendi kendinizi yönetmeyi öğrenmiş olacaksınız.  Mezun olduğunuzda iş arama süreciniz kolaylaşacak ve “aranan” mezun olacaksınız. 

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Muğla’da da final ‘e kucak açan tüm Milli Eğitim camiamıza, velilerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Bütün öğrencilerimizi, onları yetiştiren aileleri, okulları ve öğretmenleri gönülden kutluyoruz . Sağlık ve başarı dileklerimizle” Diye konuştu.

Haber: Duygu Kaplan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir