Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Esnafa erken emeklilik ne zaman? Bağ-Kur’luların prim gün sayısı ne zaman 7 bin 200’e düşecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, net bir tarih vermedi, Bağ-Kur’luların prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kanal 7’deki Başkent Kulisi programında Bağ-Kur’luların beklediği prim gün sayısı değişikliğini gündeme getirdi.

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız” diyen Işıkhan, bunu prim gelirleriyle sağladıklarını, en önemli gelirin bu olduğunu ifade etti.

Işıkhan, sözlerine şöyle devam etti:
“Vatandaşlarımızı mümkün olduğu sürece istihdamda ve çalışma hayatında tutmaya devam ediyoruz. Bağ-Kur’luların beklentisini saygıyla karşılıyoruz. Bu konudan çalışmalarımız devam ediyor. Gün sayısının 9 binden 7200 güne düşürülmesi konusunda da seçim öncesi verilen vaatti.Bu vaadimizi de yerine getireceğiz. Kısa zamanda bunu neticelendirmeye gayret edeceğiz. Bütçe disiplinimiz el verdiği sürece beklemek için sebep de kalmayacak.”

Işıkhan’ın asgari ücret, memur zammı, ev hanımlarına emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili diğer açıklamaları şöyle:

ASGARİ ÜCRET

* 2024 yılı Ocak ayında asgari ücreti önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre yüzde 100 artırdık. Asgari ücretin yılda bir kere verilmesi noktasındaki tutarlılık işverenlerimiz açısından olumlu izlenim bıraktı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI

* Yılbaşında memur maaşlarına yüzde 49.25 artış yaparak en düşük memur maaşı 32 bin TL’ye yükseltilmiş durumda. 2023 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5.3 milyon kamu personelinin ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesini sağladık.

EYT’DEN KAÇ KİŞİ FAYDALANDI?

* Şu anda EYT’den emekli olan emeklilerimizin sayısı 2 milyon, şu anda 16 milyon emeklimiz var. Emekliliğe hak kazandığı belgesini aldıktan sonra direkt SGK’ya başvuruyorlar. EYT kapsamında emekli olup çalışmak isteyen 30 gün içerisinde özel sektöre dönen çalışanlarımıza destek veriyoruz.

ASGARİ ÜRETTE 2 TL TARTIŞMASI

* Bazı sosyal medya içeriklerinde biz buna denk geldik. Yanlış bir bilgi var. 17 bin 2 TL olan asgari ücretin sonundaki 2 TL’nin çalışanları üst vergi dilimine daha erken taşıdığı iddia edildi, kesinlikle öyle değil tamamen gerçek dışı bir iddia. Asgari ücretten gelir ve damga vergisi almıyoruz. Ücreti asgari ücretin üzerinde olan tüm çalışanlarımızın asgari ücret düzeyi kadar gelirleri vergiden muaf tutuldu. Bu asgari ücreti Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Belirlenirken günlük brüt olarak belirlenmekte. Saatlik ve aylık tutarlar da buna göre hesaplanır, tamamen teknik bir şey. Buna göre de 2024 brüt asgari ücretin aylık tutarı 20 bin 2 TL 50 kuruş olarak belirlendi. Saatlik tutarı 88.90 TL olarak belirlendi. Net asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirleniyor.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK HAKKINDA

* Ev kadınlarına 3’te 1 prim desteği verilmesi ile ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda biz alandaki sendikalarımızdan, kadın örgütlerimizden ve birçok kuruluştan fikirler alacağız. Ondan sonra belli bir noktaya getireceğiz. Bu uzun bir çalışma olduğu için hedefimiz orta vadede bunu uygulamak olacaktır.