Ekrem İmamoğlu: “İBB tekrar uluslararası tahvil ihracına çıkabilir, ancak yurt dışı finansman meraklısı değiliz”

featured

İSTANBUL, 4 Aralık (Reuters) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin altyapı projelerini finanse etmek için farklı finansman yöntemlerini deneyeceklerini, ayrıca bu hafta yapılan ilk uluslararası borçlanmanın ardından başka uluslararası borçlanmaların da yapılabileceğini söyledi.

Geçen sene İstanbul’da belediye başkanlığının 15 yıl sonra iktidar partisi AKP’den CHP’ye geçtiği seçimlerin ardından kamu bankalarının İBB’ye kredi vermediğini söyleyen İmamoğlu, yurt dışından borçlanma yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

İBB bu hafta ilk defa uluslararası piyasalara dolar cinsi tahvil ihraç ederek 5 yıl vade ile 580 milyon dolar borçlandı. Tahvil ihracına 2,4 milyar doların üzerinde talep geldi. İhraç gelirleri raylı toplu taşıma projelerini finanse etmek için kullanılacak. Düzenlenen basın toplantısında tekrar tahvil ihracına çıkabileceklerine işaret ederek, “(Altyapı) projelerimizi finanse etmek için farklı finansal araçları kullanmayı düşünüyoruz, bono ihracı yöntemiyle bazı ekstra çalışmalarımız olacak.” dedi.

İmamoğlu ayrıca, 2019 yılındaki yerel seçimlerden sonra İBB’nin kamu bankalarında olan yüz milyonlarca lira büyüklükteki kredi limitinin bankalar tarafından belediyeye kullandırılmadığını ifade ederek, “Yoksa biz yurt dışı finansman meraklısı olmak istemeyiz.” dedi.

Belediyeler gelirlerinin ağırlıklı kısmını merkezi yönetimden sağlıyorlar. İmamoğlu’nun verdiği bilgiye göre İstanbul ilk defa yurt dışı piyasalardan teminatsız tahvil ihracı yoluyla doğrudan borçlanma yaptı.

Haberi bildiren: Ali Küçükgöçmen
Haberi yazan: Can Sezer
Redaksiyon: Nevzat Devranoğlu

Ekrem İmamoğlu: “İBB tekrar uluslararası tahvil ihracına çıkabilir, ancak yurt dışı finansman meraklısı değiliz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!