Warning: Illegal string offset 'kategoriRenk' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 27

Warning: Illegal string offset 'tHeaderRenk' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 27

Warning: Illegal string offset 'kategoriRenk' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 28

Warning: Illegal string offset 'tGenelHover' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 28

Warning: Illegal string offset 'fotoGaleriSwitch' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 30
EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME DÖNEMİ | Muğla Yenigün Gazetesi
 • Hamburger Menü 1
 • Hamburger Menü 2
 • Hamburger Menü 3
 • Hamburger Menü 4
 • Hamburger Menü 5
 • Hamburger Menü 6
 • Hamburger Menü 7

Warning: Illegal string offset 'altKategori' in /home/u9519926/public_html/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 53
blank
EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME DÖNEMİ
75 okunma

EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME DÖNEMİ

ABONE OL
Mayıs 28, 2021 11:16
EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME DÖNEMİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUĞLA TEKNOLOJİ KÜLTÜR KOLEJİNDEN DİJİTAL EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Fatma TİRGİL

Teknoloji ve Kültür Okulları

Lise Rehber Öğretmeni ve

Psk. Danışmanı

UZAKTAN EĞİTME SÜRECİ

Hepimizin bildiği ve çoğumuzun içinde olduğu online eğitimin öğrenme sürecini değişikliğe uğrattığı kesin. Peki, nedir öğrenme?  Öğrenmede online eğitimin artısı ve eksisi nedir? Biz bu artı ve eksinin neresindeyiz?

Öğrenme, İnsanların çevreleri ile etkileşimi sonucu oluşan düşünce, duyuş ve davranış değişikliğidir. Yani öğrenme, yaşantı ürünü olan etkinlikler sonucu oluşan ve yaşam boyu devam eden davranış değişiklikleridir.

Yüz yüze eğitimin zora girdiği bu dönemlerde; İşitsel ve görsel öğrenmenin yanında uygulamalı öğrenmeye, temasla öğrenmeye, kara tahtada öğrenmeye öğrenciler ne kadar hasretse, öğretmen de öğrencinin sınıftaki hal ve hareketlerinden bilginin alınıp alınmadığını görmeye hatta “hadi çocuğum gir sınıfına, aç bakalım kitabını defterini, akşam beşik mi salladın hani ödevler?” gibi cümleleri söylemeye bile o kadar hasrettir. Ama ne yazık ki yaşanan pandemi süreci bizi bu duruma adapte etmeye ve eğitimin büyük bir kısmını online vermeye mecbur kılmıştır.

Yüz yüze eğitim fırsatının geri planda kaldığı bu dönemin öğrenciler üzerine olumlu ve olumsuz etkisi kademeli olarak (anasınıfı – üniversite) değerlendirilmelidir. Sadece öğrenciler üzerine değil tabi ki; anne-baba, öğretmen, idareci, dolaylı olarak eğitim sektöründe çalışanların bu durumdan nasıl etkilendikleri, insanlar üzerindeki olumsuz etkilerin en aza indirilmesi ve verimliliğin en iyi seviyeye getirilmesi düşünülmesi gereken bir süreçtir.

Konumuzu özellikle öğrenciler üzerindeki etkisine göre daraltırsak;

Öğrenci Açısından Online Eğitimin Avantajları;

 • Derslerin planlanmasında esneklik yapılabilmesi
 • Kaynaklara erişimde kolaylık
 • Öğrencilerin kayıtlı derslere 7/24 ulaşabilmesi
 • Anlamadıkları konuları tekrar edebilmeleri
 • Soru çözüm videolarına istedikleri zaman ulaşabilmeleri
 • Öğretmenlere istedikleri saat ulaşabilmeleri (whatsap J) vb.

Dezavantajları ise;

 • Ekonomisi zayıf ülkelerde, bağlantı sorunu vb. yaşanabilmesi
 • Her öğrencinin online eğitim için araç-gerece veya gerekli koşullara sahip olmaması ve bu durumun eğitimin genel ilkelerinden fırsat eşitliği ilkesine ters düşmesi
 • Öğrencilerin grupsal çalışma yapamaması
 • Sosyal ortamlarda etkin olamayan öğrencilerin daha zayıf hale gelmesi
 • Öğrencinin dikkatinin ev ortamında daha çok dağılabilmesi vb.

Bu aşamada özellikle yapılması gereken “Bilinçli Teknoloji Kullanımı” nın önemini vurgulamak olmalıdır. 

Sadece sosyal medyayı kullanmak veya bilgisayar oyunları oynamak gibi faaliyetlerin teknolojiyi içermediği; teknolojiyle öğretimin yapılabilirliği veya bilgiye ulaşmanın mümkün ve sınırsız olduğunu göstermek ve ısrarla anlatmak gerekir. 

Öğrencide ve velide önceden oluşturulan olumsuz algı, yapılan işin verimini ve istekliliğini düşürmektedir. Bu nedenle online eğitimin bilinçli teknoloji kullanımındaki önemine dikkat çekilmelidir. Bu önyargıyı ortadan kaldırabilmek için; bizler eğitimci olarak, sizler anne baba olarak veya bir insan olarak dünyada yaşanan yeni durumlara karşı (olumlu-olumsuz) öğrencilerimizi, çocuklarımızı yeni durumlara adapte etmeli, bu durumu içselleştirmeli, buna göre süreci yeniden düzenlemeli, öğrencilere yol göstermeli ve bu süreci en iyi şekilde yönetmeliyiz.

 Eğitim-Öğretimin yeniden yüz yüze okullara taşındığı, çocuk cıvıltılarının okulu şenlendirdiği, doya doya kucaklaşabildiğimiz günlerin gelmesi dileğiyle…

“Sevgi ile bilgiye, bilgi ile geleceğe…”

blank

Hüseyin EMENCE

Teknoloji ve Kültür Okulları                                                                                         Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni

EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME DÖNEMİ

Son yıllarda eğitimde dijitalleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri uzun bir süredir birçok yazıya ve makaleye konu olmuştur. Dijital eğitimin artı ve eksileri değerlendirilip konu dersin verimliliğine geldiğinde ise insanlar ortadan ikiye ayrılmaktadır. Bir kitle bilgisayarın ve dijital eğitimin; çağın gerekliliği olduğunu, bu sistemin eğitimde doğru kullanıldığında çok verimli olacağını savunur. Başka bir kitlede de durum gerçekten vahimdir. Öyle ki bu kitle geleneksel eğitimin en iyisi olduğunu ve dijital eğitimin gereksiz bir şey olduğunu düşünür. Bu fikir tartışması bu şekilde sürüp giderken ansızın dünyayı etkileyen bir virüs olan Covid-19’un ortaya çıkması ile dijital eğitim en ön plana çıktı ve destekleyen desteklemeyen herkesin kullandığı bir platform haline geldi. Ülkece her kademede zoom vb. platformları kullanarak ders anlatmaya başladık.

Ülke genelinde kurumlarda uzaktan işlenen dersleri izlediğimizde şunu fark ediyoruz; elbette yüz yüze ve uzaktan eğitimin de kendine göre güzel tarafları var. Ancak biz derslerimizi klasik yöntemler ile çağımızın getirdiği modern eğitim-öğretim yaklaşımlarından uzak işlersek yani öğretmen derse girip sadece anlatıp çıkar, çocuklar da pasif şekilde öğretmenlerini dinlerse bu eğitimin uzaktan veya sınıfta yüz yüze olması yapılması neyi değiştirir?

İnsanlar yaklaşık olarak okuduklarının %10’unu, duyduklarının %20’sini, gördüklerinin %30’unu, hem görüp hem duyduklarının %50’sini, görüp duyup söylediklerinin %80’ini ve görüp duyup söyleyip dokunduklarının %90’ını hatırlıyorlar. Zaten bir çok okulda yanlış yöntemler ile devam ettirilen eğitim-öğretim, virüsten dolayı dijital eğitime geçilmesiyle beraber daha kötü bir hal aldı. Dijital platformda sürdürülen dersler sadece öğretmenin anlatıp geçmesi öğrencinin de masal misali dinlemesi ile kalıcı öğrenmeden daha da uzaklaştı.

Tek Koleji olarak yapılandırmacı bir eğitim anlayışı izleyerek bunu da zoom gibi dijital eğitim platformuna sorunsuz bir şekilde uyarlayarak bu zorlu süreci en iyi şekilde sürdürdüğümüzü rahatlıkla söyleyebilirim. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi gibi uygulama derslerinde gerçeğe en yakın deneyimi yaşatan ve çocuklarında aktif olarak katılımını sağlayan simülasyon yazılımları ile derslerimizi işledik. Müzik ve görsel sanatlar gibi yetenek derslerinde dahi yüz yüze eğitimin yokluğu hissedilmedi.

Uzman öğretmenlerimiz, gösterip yaptırma yöntemi ile çocuklara dijital ortamda olmamıza rağmen birebir sınıftaymış gibi konularını anlattılar. Akabinde çocuklar ile beraber etkinlikler yaptılar. Hatta öyle ki beden eğitimi dersinde dahi zoom platformu üzerinden çocuklar, öğretmenleri ile eşzamanlı olarak egzersizlerini yaptılar. Burada vurgulamak istediğim asıl konu, önemli olanın araç değil kullanılan yöntem olduğudur.

Teorik ağırlıklı derslerden de bahsedecek olursak; Bu dersler öğrencinin uzun süre bilgisayar başında, derse odaklı şekilde kalmasını zorlaştırmaktadır. Bizler bu olumsuz durumu engellemek adına, uzaktan eğitimde tüm öğretmen kadromuz ile web 2.0 araçlarının kullanımına önem veriyoruz. Web 2.0 araçlarını da kısaca açıklayacak olursak, internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemlerdir. En büyük artısı ise öğrencinin, işin içinde aktif şekilde bulunmasıdır. Ayrıca öğretirken aynı zamanda da oyunlaştırdığı için öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekmekte ve ilgisini diri tutmaktadır.

Sonuç olarak iyi bir eğitim vermek için önemli olan, bu eğitimin dijital ortamda olup olmadığı değil, dijital ortama çağdaş eğitim-öğretim anlayışının nasıl entegre edildiğidir. Eğer bu uyarlama sağlıklı bir biçimde gerçekleşir ise öğrenmenin önünde hiçbir engel yoktur.

Yusuf Has Hacip’in de dediği gibi “İnsan inciyi denizden çıkarmayı bilmezse, denizdeki inci de olsa çakıl taşı da olsa fark etmez…”

Salih Serkan GÖRSEL

Teknoloji ve Kültür Okulları

Bilgi İşlem Sorumlusu

Uzaktan Eğitimde Neler Yaptık?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de 13.03.2020 tarihinde tüm okullar eğitim-öğretime ara vermek zorunda kaldı. Böyle olunca eğitim-öğretimde “Uzaktan Eğitim” dönemi başlamış oldu. Bu tarihten itibaren Teknoloji ve Kültür Koleji olarak tüm hızımızla çalışmalarımıza başlayarak ihtiyacımız olan malzemeleri anında temin ettik.

Öncelikli olarak öğrencilerimize daha verimli, daha akıcı bir şekilde ders anlatabilmek adına internet altyapımızı en üst hıza çıkardık. Okul binamızdaki her kata ayrı ayrı internet hattı kurulumu yaptırdık. Wifi sistemi dolayısıyla ders yayını sırasında oluşabilecek anlık kopmaları önlemek için de kablolu bağlantı ağımızı güçlendirdik. Her sınıf için ayrı kurduğumuz bilgisayarlarımıza webcam, masa üstü mikrofon ve grafik tablet temin ettik. Uzaktan eğitimi öğrencilerimize daha iyi bir şekilde sunmak için okulumuza ait kapsamlı bir yazılım yaptırdık. Malum sürece uygun bir şekilde öğretmenlerimizin daha iyi bir eğitim verebilmeleri için seminerler ve toplantılar düzenledik. Kısacası iyi bir hizmet için gece gündüz demeden çalışmalar yaparak, programlamalarımızı oluşturduk.

Tabi bu süreç sadece uzaktan eğitimle sınırlı değildi, her an yüz yüze eğitim olabilecekmiş gibi Milli Eğitim Bakanlığımızın kararlarına uygun bir şekilde dönemin şartlarına ve belirtilen standartlara uygun olarak okulumuzda bir takım fiziki değişiklikler de yaptık.

Uzaktan eğitim sistemimizin güvenli olabilmesi için öğrencilerimizin bireysel giriş numaraları ve kendilerine ait şifreleri ile derse başlamalarını sağladık. Bu şekilde sistemimize, kurumumuzun öğrencileri dışında kimseyi kabul etmeyerek hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin güvenliğini en üst seviyede tuttuk. Öğrencilerimize uygun ders programları hazırladık.

Sistemimizde; öğrencilerimiz sadece derse girmekle kalmıyor, aynı zamanda yoklamaları alınıyor, geçmiş dersin tekrarlarını izleyebiliyor, öğretmenlerine bire bir sorular sorup, çevrimiçi olarak ödevlerini yapabiliyor ve sonunda da online olarak sınavları gerçekleştirilebiliyor.

Son gelişmeler ışığında öğrencilerimizin bir kısmına kavuştuk. Sınıflarımızda kısmi de olsa yüz yüze eğitime başladık. Fakat veli kendi isteği dahilinde öğrencisini okula göndermeyebiliyor… Bu durumda ise okula gelemeyen öğrencilerimizi sınıflarından ve eğitiminden mahrum bırakmadık. Gelişmiş teknolojiyi kullanarak, sınıflarımızda işlenen dersi evdeki öğrencilerimize de eşzamanlı olarak, sınıftaymış aktardık. Açıkcası okula gelen öğrenci ile evdeki öğrencinin arasındaki bütün farkları ve engelleri ortadan kaldırdık. Bu şekilde öğrencilerimiz sınıf tahtalarında işlenen dersleri canlı olarak uzaktan eğitim sisteminde öğreniyor, öğretmenini görüyor, parmak kaldırıp derse katılabiliyor.   

Muğla Teknoloji ve Kültür Okulları olarak Uzaktan Eğitim ve Öğretim yılında bütün engelleri aşmaya devam ediyoruz…

Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılmalıdır?

 • Yayın yapılacak bilgisayarın internet “upload” hızı en yüksek seviyede olması gerekirken, yayın izlenecek bilgisayarın da internet “download” hızı en yüksek seviyede olmalıdır.
 • Her ne kadar internet hızı yüksek olsa da yayın yapılacak ve yayının izleneceği bilgisayarın internet bağlantısı “wifi” ile değil, “ethernet” kablosu ile yapılmalıdır.
 • Görüntü ve ses kalitesi için Ultra HD kameralar kullanılmalıdır.
 • Ders için paylaşılan “PDF” görüntülerini, HD kalitede aktarmak için orijinal programlar kullanılmalıdır.
 • Yayın yapılacak bilgisayarların donanım açısından yeterli kapasitede olması gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP