DOLAR 8,3539-1.03%
EURO 9,9311-1.09%
ALTIN 485,06-1,44
BITCOIN 327125-7,26%
Muğla
36°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
DÜNYANIN GELECEĞİ
198 okunma

DÜNYANIN GELECEĞİ

ABONE OL
Temmuz 15, 2021 11:03
DÜNYANIN GELECEĞİ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser” der “Karl Marx.”

“Marx’ın yorumladığı bu “kapitalizm” anlayışı, günümüzden 150 yıl önce yapılmış bir yorum üstelik.

“Kapitalizmin” bugün geldiği noktayı görseydi kendisi, kim bilir daha neler düşünürdü üzerine.

Üretim faaliyetlerinin, sanayinin, teknolojinin bugün geldiği nokta, günümüzden 150 yıl öncesine göre korkunç derecede bir değişime uğramış, dünya dijital ağlarla örülü bir örümcek yuvasından farksız bir hale gelmiştir adeta.

Tıpkı insan beyninin sinirsel ağları gibi dünyamız dijital bir ağ ile örülüdür bugün.

Bu dijital ağ sistemi dünya ile entegre olmamızı müthiş derecede kolaylaştırmıştır ama özel hayatın gizliliğini, kendi içinde kapalı kalabilmenin getirdiği eşsiz huzuru da çalmasını bilmiştir bizden.

Bu duruma yol açan en büyük etken ise, şüphesiz yine “kapitalizm” olmuştur.

“Kapitalizm”, o kadar sinsi ve gizli bir düşmandır ki, kendini saklamasını çok iyi başarabildiği için hiçbirimiz yol açtığı tahribatın farkına varamayız çoğu zaman.

Dünyaya öyle bir servis edilir ki, etki alanından kurtulabilmek imkânsız olduğu gibi, yerine farklı alternatifler düşündürmeye dahi imkân tanımaz kendisi.

Sistemin çarkları o kadar muntazam ve harikulade işler ki, dünya siyasetinin de bu yolda ilerlemesi ile yoldan çıkması neredeyse imkânsız bir konuma erişir.

Zira tüm ekonomik sistemler, tüm siyasal eğilimler, tüm tüketim anlayışı ve çalışma sistemi dünya genelinde “kapitalizmin” tekelindedir artık.

Böylesine sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir sisteme karşılık, “anti-kapitalist” tüm düşünce ve yaptırım unsurları günümüzde ne yazık ki çok çok etkisiz kalmaktadırlar.

Dünyayı asıl sarmalaması gereken “anti-kapitalist” yaşam, “kapitalizmin” dünyaya sunduğu cazibeli, albenili, renkli fakat bir o kadar da sahte ve aldatıcı yaşamın çok gerisinde konumlanmıştır.

Bu konumlanışla da “kapitalizm” karşısında ilkel bir görünüm imajı sergilemektedir.

Fakat bu durum çok uzun soluklu olamayacaktır “Marx’a” göre.

Kendi içindeki dinamiklerini bir bir yitirmeye başlayan bu bir ayağı çukurda olan sistem, hızlı bir gerileme ve çöküş evresine girmiştir artık.

Sistemsel bazda çıplak gözle bu durumu göremesek de, dünyanın başına bela olmuş Amerika’nın iç ve dış siyasetteki durumu, küresel çaptaki krizlere karşı verdiği tepki ve de Amerikan toplumuna karşı tutumları “kapitalizmin” durumunu bize en net biçimde gösteren temel göstergelerdir.

Yıllardır hepimize empoze edilmeye çalışılan Amerikan rüyasının, artık dünya gerçekleri ile yüz yüze geldiği çok açıktır.

Soğuk Savaş döneminde özellikle 80 ve 90’lı yıllarda tüm dünyaya servis ettikleri Amerikan süper kahramanları birer birer kaybolmaya başlamıştır artık.

Kimisi Vietnam’ın adeta balta girmemiş eşsiz ormanlarında, kimisi Uzakdoğu ve Ortadoğu’nun tam ortasında, kimisi de Latinlerin o sımsıcak güneşinde eriyip gitmiştir.

Gelecek, Amerika’ya çok uzak, “kapitalizmin” yolu çıkmaz yoldur artık.

Gelecek, dünyaya çok büyük sürprizler ve güzellikler hazırlamakla meşguldür artık.

Gelecek, günümüzden çok daha huzurlu, çok daha umutlu ve çok daha adil ve eşitlikçidir artık.

Ve gelecek, tüm dünyanın mutluluğunu tüm insanlığa eşitçe pay ederek gelecektir.

Samimiyet ile…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP