Dijital tarım!

Daha birkaç yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yetebilin 7 ülkeden birisi olduğumuz malum. Lakın son yıllarda tarımda uygulanan yanlış politikalar ve peşinden samanı bile ithal eder duruma düşüren zihniyet sonucu çiftçi-üretici bitme noktasına geldi. Dahası artık toprağını ekemediği gibi toprağını terketmeye başladı. Eğer bu gidiş böyle devam edecek olursa önümüzdeki yıllarda ülke insanı olarak çok daha sıkıntılı günler bizi bekleyor.

Genel hal böyle iken tarımda güzel şeyler de olmuyor değil. Öngörü sahibi özel firmalar ve üretciler kendilerini çağın gereklerine uydururken, tarımda verimliliği artırma adına yeni örnek uygulamalar da ortaya koyuyor.

İşte bu firmalardan birisi de Erüst Tarım. Firma Vodafone Business Dijital Tarım Çözümü uygulaması ile çiftçilerin ürün kaybının önüne geçebilmeleri için önlerine çağdaş bir uygulama koyuyor. Yeni uygulama ile üretimde iklim değişikliğinden kaynaklanan verim ve kalite kaybının önüne geçiliyor.

Sistem sayesinde üretici; iklim değişiklikleri gerçekleşmeden kısa bir süre önçe mahsullerini ve dolayısıyla verim ve kaliteyi olumsuz etkileyecek don, aşırı yağış, hastalık ve bitki zararlıları gibi risklerden kendini koruyor.

Yine sistem, doğru ilaçlama, gübreleme ve sulamada çevre sağılığını korurken enerji ve su gibi girdi maliyetlerini da azaltıyor.

Erüst Tarım’ın geliştirdiği sistem ;  tarlalara ve seralara konumlandırılan Dijital Tarım İstasyonu sayesinde iklime bağlı uyarıları 4 gün öncesine kadar alabiliyor. Toprağın nemini ve kalitesini, hava durumunu anlık takip eden ve haşere, doğal afet gibi konularda erken uyarı yapan Dijital Tarım İstasyonu sayesinde mahsullerin olası risklere karşı korunması için hızlıca önlem alabilen Erüst Tarım, daha az ilaç ve gübre kullanımıyla sağlıklı bir üretim gerçekleştiriyor, daha az elektrik kullanımıyla sürdürülebilir hayata katkıda bulunuyor. Erüst Tarım, kendi online satış kanalı ve Türkiye’nin en büyük market zincirlerine tedarik konusunda kayıpların yaşanmasını da önlerken tüketicinin kimyasal kalıntı taşımayan sağlıklı ürünlere ulaşmasını sağlıyor.

Kaynakların israf edilmesini önlüyor

Dijital Tarım İstasyonu, toprağın nemini ve kalitesini, ayrıca hava durumunu anlık takip eden ve haşere, doğal afet gibi konularda erken uyarı veriyor. Çiftçiler veya firmaların cep telefonları üzerinden tarlalarının durumundan, toprağın nemi ve ihtiyaçlarından fiziksel olarak orada bulunmaya gerek olmaksızın haberdar olmasını sağlıyor.

İlaçlama zamanları konusunda uyarı gönderdiği için gerekli olmayan zamanlarda ilaçlama yapılmıyor. Böylece kimyasal kullanımı azalırken daha sağlıklı ürünler yetiştirilebiliyor. Su ve enerji kaynaklarının bilinçli kullanımının daha da önemli kazandığı günümüzde; Dijital Tarım İstasyonu yalnızca gerekli zamanlarda sulama uyarısı yaparak su ve elektriğin boşa harcanmasının önüne geçmiş oluyor.

Dijital Tarım İstasyonu bir çok başka akıllı tarımsal çözümle entegre edilebiliyor. Akıllı sulama sistemleri, enerji yönetim sistemleri, depo ve tank takip sistemleri bunlardan bazıları.

Türk üreticinin sorunları büyük evet, lakin üreticinin bu sorunlardan kurtulması için kendisinin yapıbileceği ve takip edebileceği şeylerde var. Bunlar şüphesiz tarımdaki yenilikler. Eğer çiftçimiz bu yenilikleri takip edebilirse tarımdaki olumsuz politikalardan bir nebze olsa kendini koruyabilir.

Bütün bunların ötesinde asıl yapılması gereken ve şart olan tarımda sürdürülebilir bir Milli Politika oluşturulması ve hayata geçirilmesi. Umarım yöneticiler daha fazla vakit kaybetmeden ve gelecek anlamında daha yüksek risklere sürüklenmeden bunu yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.