Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

DEŞTİNLİLERİN TALEBİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE GÜNDEME ALINMADI

Muğla’da çimento fabrikasına karşı

Muğla’da çimento fabrikasına karşı mücadele eden Deştin köylüleri ve çevreciler, fabrika alanındaki 1/5000 ölçekli imar planının iptalini talep etmek için bugün Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim Ayı Meclis toplantısına katıldı. Ancak Deştinlilerin talebi Meclis’te gündeme alınmadı.

Muğla’da bölge halkının ve çevrecilerin yapılmasına karşı mücadele ettikleri çimento fabrikasının ‘ÇED Olumlu’ kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Kararın ardından fabrikaya ruhsat veren Menteşe Belediyesi de yapı ruhsatını iptal etti.

“İnşaat durdu ama biz mücadeleye devam ediyoruz” diyen köylüler ve çevreciler, 3 Ekim Salı günü Menteşe Belediyesi’nin Ekim Ayı Meclis Toplantısı’na katılarak 1/1000 imar planının iptal edilmesini talep etmişti. Toplantıda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan görüş alınmasına kararı verildi.

Köylüler ve çevreciler bugün de 1/5000 ölçekli imar planlarını iptal edilmesini talep etmek için Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde yapılacak olan Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı’na katıldı.

Meclis’te köylüleri ve çevrecilerin talebi gündeme alınmadı. Yurttaşlar durumu alkışlarla protesto ederek salondan ayrıldı.

Çıkışta açıklamalarda bulunan MUÇEP’ten Mustafa Tuncaelli şunları söyledi;

“Bugün burada Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yetkisinde olan 1/5000 ve 1/25.000 ölçekli imar planlarının iptalinin konuşulmasını, bunun gündeme alınmasını istedik. Onun için gelmiştik ama gündeme almadılar. Buna çok üzüldük. Belediyenin bu konuda şu görüşü var onlar, ‘imar planlarını askıya aldıklarını, kullanılamaz duruma getirdiklerini, imar planlarını askıya aldıkları ve şerh koyduklarını’ söylediler ama bunlar yetmez. İmar planlarının iptali gerekir. Belediyemizin bu noktada karar almasını istiyoruz. Biz yazılı olarak müracaatlarımızı da yaptık. Bu başvurulara verilecek cevaplara göre de gerekirse dava açacağız.”