Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Datça’da badem ağaçları çiçek açtı

Türkiye’nin kuzey ve doğu

Türkiye’nin kuzey ve doğu illerinde kar yağışı ve olumsuz hava şartları etkisini gösterirken, Ege ile Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunan Muğla’nın Datça ilçesinde badem ağaçlarında ocak ayında açması beklenen çiçekler, aralıkta ağaçları beyaza bürüdü.

Türkiye’de ilk çağla badem ürününün alındığı Datça’da 2023 yılında badem ağaçları iki defa çiçek verdi. İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl artarak devam ederken, Datça ilçesinde ocak ortalarında çiçek açan, şubat sonu, mart başında ürün veren Türkiye’nin ünlü çağla badem ağaçları, bu yıl aralık ayının ortalarında çiçek açmaya başladı.

Hava sıcaklığının 22-25 derece dolayında seyrettiği Datça’da sıcak havayı gören badem ağaçları çiçek açarak beyaz örtüyle kaplandı. Datça Kızlan Mahallesi’nde badem üreticisi 59 yaşındaki Nurcan Aytekin, havaların sıcak gitmesiyle bademlerin erken çiçek açtığını ancak ileride yağacak yağmurda bu çiçeklerin dökülerek ağaçlarda verim kaybına sebep olacağını ifade etti. Badem üreticisi Aytekin, “Türkiye’de her yerde kar-kış var. Datça’da hava sıcaklığı şu anda mevsim normallerinin çok üzerinde. 20-22 dereceleri buluyor. Onun için de badem ağaçları çiçek açmaya başlamış durumda. Ama iyi değil. İleriki durumlarda soğuk ve yağışlı hava olması durumunda çiçeklerin telef olacağından dolayı verimimiz kesinlikle düşecektir” dedi.