DOLAR 8,85261.02%
EURO 10,38740.67%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 369687-4,12%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
DATÇA DEMOKRASİ EVİ, AHMET TANER KIŞLALI’NIN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE AÇILACAK
94 okunma

DATÇA DEMOKRASİ EVİ, AHMET TANER KIŞLALI’NIN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE AÇILACAK

ABONE OL
Eylül 2, 2021 15:54
DATÇA DEMOKRASİ EVİ, AHMET TANER KIŞLALI’NIN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE AÇILACAK
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan ve 1901 yılından 2001 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldıktan sonra atıl vaziyette kalan eski Datça Cezaevi, Datça Belediyesi tarafından restore edilerek ‘Demokrasi Evi’ne dönüştürülüyor. CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi üzerinde bulunan Cezaevi’nin, Demokrasi Evi olarak Kışlalı’nın ölüm yıldönümünde hizmete açılacağını hedeflediklerini belirtti.

Muğla’nın Datça İlçesi Kavakyanı mevkii Ahmet Taner Kışlalı Caddesi’nde bulunan ve 1901 yılından 2001 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldıktan sonra atıl vaziyette kalan, Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip ve 8 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en küçük cezaevi olma özelliğinin yanında, 12 Eylül darbesinin ardından Bülent Ecevit’in tutuklu kaldığı dönemde hapis yatmak istediği cezaevi olarak da bilinen eski Datça Cezaevi’nde, 2 yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarında son aşamalara gelindi. Cezaevi, Demokrasi Evi olarak Ahmet Taner Kışlalı’nın ölüm yıldönümü olan 21 Ekim’de hizmete açılacak.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, tarihi cezaevinin 2017 yılında özel mülkiyetlerle birlikte 356 bin liraya kamulaştırıldığını söyleyerek, “Bu binanın kaç yılında yapıldığı ile ilgili bir bilgimiz yok ama 1901 yılında Datça Cezaevi olarak kullanılmaya başlandığını biliyoruz. Binanın geçmişine baktığımız zaman cezaevinden önce bir kahvehane olabileceğini düşüyorum. Çünkü bizim şömine dediğimiz ocak, yerden aşağı yukarı 1 metre yüksekliğinde. Eskiden kahve olarak kullanılan ocaklar yerden 1 metre yüksekte olurdu. 2002’ye kadar cezaevi olarak kullanıldı. Burası çok büyük bir cezaevi değil. 1972’lerde vatandaşlar sadece gece burada yatmaya gelirdi. Gündüzleri herkes kendi işindeydi” dedi.

“KIŞLALI’NIN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE HİZMETE GİRECEK”

Demokrasi Evi’nin, 21 Ekim 1999’da evinin önündeki arabasına konan bomba ile öldürülen, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın ölüm yıldönümünde hizmete açılacağını hedeflediklerini belirten Uçar, şöyle konuştu:

“Bana göre çok tarihi yapı. Burayı imar planlarında yeşil alanlar içerisinde kalıp eski bir yapının bir kültür varlığı olarak gelecek nesillere miras bırakma adına yeniden restore edip, burayı bu şekilde Demokrasi Müzesi olarak ismini koymuştuk ama Demokrasi Evi olarak değiştirip 21 Ekim’de Ahmet Taner Kışlalı’nın ölüm yıldönümünde hizmete açmak istiyoruz. Karşımızda da güzel küçük bir parka Ahmet Taner Kışlalı’nın da heykelini koyup onu da burada ölümsüzleştirmek istiyoruz. Bu düşüncelerle 21 Ekim’de buranın Demokrasi Evi olarak açılışını tamamlayıp, insanlarımıza yapacağımız şiir dinletisi, edebiyat günleri ile geçmişte demokrasi adına mücadele vermiş, özgürlük adına mücadele vermiş, birçok liderimizin, yazarımızın kitaplarını, eserlerini müzeye koyarak, burayı bir Demokrasi Evi ismiyle Datça halkına sunmak istiyoruz.”

ECEVİT, CEZASINI BURADA GEÇİRMEK İSTEDİ

100 yıllık geçmişi bulunan eski Datça Cezaevi’ne 12 Eylül İhtilali’nin ardından hakkında mahkûmiyet kararı verilen CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, cezasını burada çekmek için Sıkıyönetim Komutanlığı’na başvurmuştu. Sıkıyönetim Komutanlığı talebi kabul etmeyince, Ecevit’in bu isteği gerçekleşememişti. Datça Cezaevi, 2001 Temmuz’unda Adalet Bakanlığı tarafından tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek kapatılmıştı.

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP