DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5651142,39%
Muğla
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Çocuklar “Sultan I. Alaeddin Keykubad”ı tanıyor
48 okunma

Çocuklar “Sultan I. Alaeddin Keykubad”ı tanıyor

ABONE OL
Ekim 4, 2021 13:33
Çocuklar “Sultan I. Alaeddin Keykubad”ı tanıyor
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hem yaptığı fetihlerle hem de ilim ve bilim adamlarına verdiği değerle dikkat çeken I. Alaeddin Keykubad, Basın İlan Kurumu (BİK) Eski Muğla İl Müdürü M. Ali Köseoğlu’nun kaleme aldığı kitapla kendisini çocuklara anlatıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Çocuk Yayıncılığı” alanında 2020 yılının en iyi yayınevi seçilen Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, şimdi de çocuklar için kaleme alınan “Türk İslam Büyükleri Serisi” ile dikkat çekiyor. Serinin sekizinci kitabı olarak geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Bilime Değer Veren Sultan: I. Alaeddin Keykubad”, şair ve yazar M. Ali Köseoğlu’nun imzasını taşıyor. Köseoğlu, 2021 yılının Konya’nın Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkent oluşunun 924. Yıldönümü olduğunu kaydederek hem yaptığı fetihlerle hem de ilim ve bilim adamlarına verdiği değerle dikkat çeken Selçuklu Sultanlarından I. Alaeddin Keykubad’la çocukları buluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

TÜRK İSLAM BÜYÜKLERİ SERİSİ 9 KİTABA ULAŞTI

Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları’nın Türk İslam Büyükleri serisi içinde geçtiğimiz aylarda 6 kitap yayımladığını ve geçtiğimiz hafta yayımlanan “Akşemseddin”, “I. Alaeddin Keykubad” ve “Kâtip Çelebi” ile serinin 9 kitaba ulaştığını anlatan Köseoğlu, “Çocuk kitapları gerek mahiyeti gerekse tarzıyla edebiyatımız içinde hassas bir noktada durmaktadır. Bir yandan çocuklarımıza okuma zevki aşılarken, diğer yandan da yeni ufuklar kazandıracak eserler ortaya koymak büyük önem arz ediyor. “Türk İslam Büyükleri Serisi”ni kaleme alan arkadaşlarımızın bu alanda daha önce de nitelikli eserler ortaya koyduklarını bilmek ve bu alanda ödüllü bir yayınevi ile çalışmak benim için de mutluluk vesilesi olmuştur” dedi.

KİTAP HAKKINDA

Anadolu Selçuklu Devleti tahtına geçtikten sonra Mevlânâ ailesi başta olmak üzere pek çok ilim ve bilim adamının Konya’ya gelmesini teşvik eden I. Alaeddin Keykubad’ın kendi dilinden çocuklara kendisini anlattığı “Bilime Değer Veren Sultan: I. Alaeddin Keykubad” isimli kitabın resimlerini minyatür sanatçısı Merve Karlı çizdi. Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü olduğu dönemde yazdığı “Menteşe’deki Muğla” kitabı TYB tarafından “En İyi Şehir Kitabı” seçilen M. Ali Köseoğlu tarafından kaleme alınan çalışmanın Seri Koordinatörlüğünü Vural Kaya, Seri Editörlüğünü Fatma Nur Evcim, Tarih Editörlüğünü ise Dr. Sema Yaniç yaptı. Çocukların keyifle okuyacağı kitap, kitabevlerinden ve e-satış sitelerinden temin edilebilir.

Haber: Duygu Kaplan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP