• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Çınartaş’ta direniş sürüyor
63 okunma

Çınartaş’ta direniş sürüyor

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:29
Çınartaş’ta direniş sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu Grubun işletmelerinden Çınartaş’ta anayasal ve yasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan,  ancak Çınartaş İşverenin işçilerin bu haklarına saygı duymayarak işten attığı sendikamız üyesi 11 işçinin direnişi 47. gününde kararlıca devam ediyor.

Bu süreçte Nakliyat-İş Genel Yönetim Kurulu yasal süreci başlatmış ve 21 Mayıs 2020’de Bakanlığı yetki tespiti için başvuru yapmıştı. Ancak pandemi nedeni ile askıya alınan toplu iş sözleşme süreçleri nedeni ile gecikmeli olarak olumlu çoğunluk tespit yazısı önceki gün sendikaya  ulaştı.

Direniş yerinde ziyarete giden Nakliyat İş  Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu  konu ile ilgili Kömürcüoğlu/Çınartaş işyerinin önünde bir açıklama yaptı.  

Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada, Çınartaş işyerinin pandemi sürecinde örgütlendiğini ve işten atılmalarla birlikte direnişin başladığını bu açıdan önemli ve örnek bir direniş olduğunu belirtti. İşçilerin çok haklı ve yasalarla tespit edilen haklarını istedikleri için işten atıldığını ve anayasal haklarını kullanarak da Nakliyat-İş’e üye olduklarını söyleyerek işverenin işçilerin bu haklı ve yasal taleplerine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Çınartaş’ta toplu iş sözleşme görüşmelerine başlamak için bir engel kalmadığını belirten Küçükosmanoğlu, işverene çoğunluk tespitine itiraz etmeyin çağrısında bulundu. Buna gerekçe olarak da bu tür itiraz davalarının %99 sendikanın lehine sonuçlandığını bu nedenle zaman kaybına gerek olmadığını ifade etti. 

Küçükosmanoğlu, ayrıca işverenin sendikal mücadele başladıktan sonra basına verdiği “işçilerin sendikal haklarına saygılıyım” demecini de hatırlatarak, Çınartaş İşverenine  işçilerin yasal haklarına ve sendika tercihlerine saygı duymasını, atılan işçilerin işe geri alınması ve bir an önce toplu iş sözleşme görüşmelerine başlanması çağrısında bulundu.

Küçükosmanoğlu, Çınartaş işçilerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaklarını belirterek tüm Muğla/Milas halkını da Çınartaş işçileri ve direnişi ile dayanışmaya davet ederek sözlerini bitirdi.

Daha sonra söz alan sendika  avukatı Tacettin Çolak da işverenin avukatının bu basın açıklamasını emniyet güçlerine ihbar ederek engellenmesi yönünde ifadeler kullandığını, yapılan açıklamanın suç olmadığını tam tersine ifade özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirterek patronların işçilerin örgütlenmesine tahammül edemediğini ve yasaklamalarla engel olamayacaklarını belirtti.

Çolak, hukuki mücadelenin de başlatıldığını arabulucu görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için sendika üyeleri için işe iade davalarının açılacağını ve bu davaların kazanılacağını sözlerine ekledi.

Haber: Selahattin Birgili

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP