DOLAR %
EURO %
ALTIN 495,59-0,30%
BITCOIN 301027-4,60%
Muğla
23°

HAFİF YAĞMUR

20:40

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Çiçek’ten, kırsal mahalle belirlenmesine eleştiri

Çiçek’ten, kırsal mahalle belirlenmesine eleştiri

ABONE OL
Mayıs 28, 2021 10:56
Çiçek’ten, kırsal mahalle belirlenmesine eleştiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, beraberinde MHP Menteşe İlçe Başkanı Talat Uğurlu olduğu halde, 5216 ve 7254 sayılı Büyükşehir Yasası ve Torba Yasa doğrultusunda bazı mahallelerin kırsal mahalle dışında bırakılmasını eleştirdi.

Cumhur İttifakı adına da açıklama yapan Çiçek;  “Yerleşim yerlerinden Doğanköy, Yenice Yaraş, Akkaya, İkizce bunların kırsal mahalle olarak değil kentsel mahalle olarak belirlenmiş olduğunu görüyoruz ve bunları doğru görmüyoruz. Bunlarla ilgili biraz sonra gerekçelerini bildireceğiz. Bunla birlikte daha önce belediyelik olan Yerkesik, Yeşilyurt ve Kafaca’nın da kısmen bir bölümünün kırsal alan olarak ya da tamamının kırsal alan olarak belirlenmesinin doğru bir yaklaşım olacağını düşünmekteyiz. “ dedi.

TEK TEK BÖLGELERİ DEĞERLENDİRDİ

Sarnıç, Kıran, Derinkuyu ve Kuyucak mahallelerinin denizle kıyısı olan bölgelerin kentsel olarak belirlenmesini de doğru bulmadıklarını belirten Çiçek; “  Tek tek ele alacak olursak Yaraş’dan başladığımızda yaraş şehir merkezine çok yakın olan ulaşımı kolay olan uzun zamandır da bu kolaylıkları nedeniyle göç vermeyen hatta nüfusu artan ender kırsal mahallelerimizden birisi ve insanlarının çoğu hayvancılık ve tarımla geçiniyor.

Bu arada Menteşe belediyemiz ve Muğla Büyükşehir belediyemiz Yaraş ’ta zaman zaman turşu şenlikleri yani tarımı destekleyici faaliyetlerde bulunmakta. Yakın zamanda Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu 2 keçili teke projesi bu bölgede buradaki çok sayıda üreticiye ayrılmıştır. Şimdi burada bir tezat vardır dolayısıyla menteşedeki halk pazarına baktığımızda özellikle yaraş mahallesinden üreticimizin ürettiği ürünleri getirip menteşe pazarlarında satmaktadır. Bu bağlamda sosyolojik olarak kültürel olarak sosyo ekonomik olarak belediye hizmetlerine erişe bilirliği değerlendirdiğimizde Doğanköyün kırsal mahalle olarak kalmasının doğru olacağını düşünmekteyiz. Yenice, Doğanköy ve Akkaya’yı birlikte değerlendirirsek bu bölgede yine çok iyi bildiğiniz gibi Marmaris ve Bodrumun özellikle yeşillik dediğimiz zerzevatın yetiştiği ve buralara sunulduğu.

Muğla Menteşe Merkeze ve taban arazisi olarak ifade ettiğimiz tarımda iki ürünün alabildiği ender alanlarımızdan birisidir. Hem yer altı su kaynakları açısından onunla birlikte akarca 2 göleti de bitmek üzeredir. Sulama havzası olarak Gülağzı önceden tespit edilmiştir. Fakat Gülağzındaki imar planı çalışmaları sonucunda şu anda büyükşehir belediyesi burada sulama yetkisini vermiyor Devlet Su İşlerine. Bu bağlamda akarca 2 göletinin de Yenice, Doğanköy, Yerkesik veya Akkaya’nın bir bölümüne verilmesi planlanmakta bir yandan bu kadar ciddi tarımsal üretimi olan bir bölge onunla birlikte turizm destinasyonunu yaygınlaştırma için hep birlikte her gün burada söylüyoruz. Eko turizmi dediğimiz tarım turizmi değimiz alanlar var özellikle Yenice ve Doğanköy bölgesinde ve ciddi yatırımlar var ve bu yatırımlar kırsal mahalle olması tarımsal bir mahalle olması hasebiyle ciddi Devlet desteği veya kredi veya değişik konularda hibelerle yapılmıştır. Bu bölgelerde turistik tesisler varsa ki bunları ifade ediyor. Bunlarında diyor vergilerinin su paralarının yüzde 50 sini indirimden verirsiniz diyor.

Bununla birlikte yine eski belediyemiz olan Yerkesik, Yeşilyurt ve Kafaca’nın oraları sizler biliyorsunuz tarımsal faaliyetlerle uğraşıyorlar burada yaşayan insanların da çoğu tarımsal faaliyetlerle uğraşıyorlar. Şimdi buraları kırsal mahalle saymazsak ilerde merkezi hükümet dedi ki biz bu saatten sonra kırsal mahallelerin haricindeki mahallelere tarımsal destek vermiyoruz.

Bu bağlamda buradaki insanlarımızı mağdur etmemek kanunun da kırsal mahalleyi ötelediğini düşünerek siz zaten komisyondaki komisyon kararının bu mahallelerininde kırsal mahalle statüsüne alınarak ve kıyı kenarda olan bu Sarnıç, Derinkuyu, Kuyucak’ın sahili dediğimiz Turnalı, Hayıtlı bölgesinin şimdi orada çevre şehircilik bakanlığı bir plan yapmaya kalktı herkes karşıyız plana dedi ve o plan durduruldu şimdi biz bu bölgeyi kentsel diye ifade edeceğiz bu ciddi bir algı oluşacak evet bu bölgeler artık imara açılır biz buralardan yer alalım el değiştirmeler başlayacak rayiç fiyatlar oluşacak sonra çok ta belediyemizle sıkıntı içerisinde olduğumuz Akbüke’deki yıkımlarla ilgili zor durumda kaldığını çok iyi biliyorum.

Belediye niye yıkıyor bunları kaçak yapmışsın o yüzden yıkıyor. Ama bizim meclis olarak bunların önünü açmamamız lazım. Daha bu binalar yapılmadan kolluk kuvvetlerimiz Jandarma ilgili kuruluşlar bunları durdurması lazım. Burada da bu bölgeyi kentsel olarak ifade ettiğimizde algı olarak bunun önüne geçemeyiz. Buraların mutlaka kırsal bölge olarak kalması gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Belediye Başkanımızın daha önce seçimlerde birlikte yöneteceğiz diye bir sloganı vardı Sayın Başkanım birlikte yönetelim birlikte yönetmeliyiz bence de doğru bir slogan ama bu çok önemli bir husus olan konunun ilgili mahallelerle özellikle kentsel bırakılan kırsal mahallelerin vatandaşlarıyla istişare edilmiş midir?

Evet bir salgın süreci var belki bu noktada fiziki birliktelik olamayabilir ama teknolojik aygıtlarla veya geniş alanlarda bunlar değerlendirmeliydi. Yani birlikte yönetmek sadece cenazelere gitmek düğüne gitmekle olmuyor. Buna benzer hassas olan konularda bir ilgili oradaki yöre halkıyla bunları istişare etmek onunla beraber ilgili STK’lar ile bunları değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.” Diye konuştu.

Haber: Hakan Canel

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk