Reklam
Reklam

CHP’nin Adayı Osman Gürün ..

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 07.12.2018
  • 215 kez okundu

Polotikada ‘son 24 saat çok uzun bir süre’ diye boşuna söylememişler . Nihayet CHP’de beklenen oldu ve Kılıçdaroğlu şimdiye kadar nedense açıklamadığı Büyükşehir adayını AK Parti’nin Muğla’dan aday çıkarmayacağı açıklamasından sonra dün açıkladı . Kılçdaroğlu yine Osman Gürün dedi. AK Parti adaylarını açıklarken ,Muğla ve Aydın’da aday çıkarmayacağını buralarda ittifak partisi MHP’ye destek vereceğini açıklamıştı .

Bu açıklama Muğla’da siyasi çevrelerde bomba etkisi yarattı . Böyle bir karar hiç beklenmiyordu. AK Partinin Muğla’da aday göstermeyeceği şimdiye kadar ayak sürümesinden belliydi. Muğla’yı 10 Büyükşehir içinde açıklayacağı belirtilirken aday yapılmak için İl Sağlık Müdürü İskender Gencer Ankara’ya çağrılmıştı . Son anda Muğla listeden çıkarılmış ,Gencer’in Muğla’ya görevinin başına dönmesi istenmişti .

Muğla ve Aydın AK Parti için zor illerdi .Bu iki ilde CHP’nin aldığı oy oranları %67 lerde seyrediyor.Dünkü yazımda Gezici araştırma şirketinin Muğla çalışmasını yazmıştım . Tekrar bir hatırlatma yapacak olursak CHP: %42,5 oy oranına karşı AK Parti&MHP İttifakının oy oranı 38,2 idi . Bu durumda CHP ile AK parti arasındaki makas epey kapanmış ve %4.3 ‘e inmişti .Aynı şirketin araştırmasına göre Muğla’da partilere göre oy dağılımı şöyleydi; CHP %42,5 AK Parti %29,1 MHP %9,1 İYİ Parti %11,4.

AK Parti Muğla ve Aydın’da aday çıkarmayarak MHP adaylarını destekleyecek . Geçmiş şeçimlere baktığımızda bu iki ilde CHP en güçlü parti durumundaydı. . Her iki Büyükşehiri CHP’li başkanlar yönetiyor. Muğla’da 16 yıldır başkanlık yapan Osman Gürün kararı CHP’ye ne kazandırır ,Yalnız büyükşehir değil CHP ilçelerde kimleri aday gösterir bu da çok önemli.

Ne olursa olsun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Muğla ve Aydın gibi iki ili MHP’ye bırakmasının bir açıklaması ve karşılığı olması gerekir. Bilinen oki MHP İstanbul,Ankara ve İzmir gibi Büyükşehirlerde aday çıkarmıyor ve AK partiyi destekliyor. MHP’nin üç büyük şehirdeki desteği AK Parti için çok önemli .

AK Partinin Muğla’da aday çıkarmaması ve MHP’in adayını desteklemesi mutlaka CHP’nin işine yarayacaktır .AK Partili seçmen MHP’yi ne kadar destekler ? .Şimdi kartlar yeniden karılırken, CHP ve İYİ Parti ‘nin nasıl bir ittifak yapacakları dahada önemli hale geliyor.

Gezi ‘cinin araştırmasında önemli bir ayrıntıda Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday adaylarının isimleri diğer partiler ve adaylar ile birlikte tek tek katılımcılara sorulmuş.Diğer partilerin adayları ile birlikte yapılan değerlendirmede katılımcıların %53,6’sı Mehmet Kocadon’u %35.9’u Osman Gürün’ü ,%34.5 I Oral Karakaya , 33,3 ‘ü Nurettin Demir’i başkan olarak görmek istediklerini belirtiyorlar. Kimi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istersiniz?” sorusunada %54,7 Mehmet Kocadon ,%28,6 Osman Gürün, % 7,7 Oral Karakaya ve %9,0 da Nurettin Demir şeklinde cevap veriyorlar .

Mehmet Kocadon tüm araştırmalarda açık ara önde Osman Gürün’e fark atıyordu ama buna rağmen Kılıçdaroğlu Osman Gürün’ü tercih etti . Şimdi önemli bir soruda Mehmet Kocadon ne olacak. Tekrar Bodrum adayımı yoksa CHP’den istifa edip bir başka partiden Büyükşehir adayımı olacak ? Bekleyip göreceğiz !

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ