Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

CHP’LİLER DSİ ÖNÜNDE EYLEM YAPACAK “ELİNİZİ SUYUMUZDAN ÇEKİN”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Mumcular

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Mumcular ve Geyik barajlarının kapatılmasının ardından susuz kalan ilçede vatandaşların tepkisi sürerken, CHP Muğla İl Örgütü tarafından yarın, Devlet Su İşleri (DSİ) Muğla İl Müdürlüğü önünde eylem ve basın açıklaması yapılacak.

Muğla’nın dünyaca ünlü turizm ilçesi Bodrum’da kenti besleyen Mumcular ve Geyik barajları kuruyunca kapatıldı. İki baraajın kapatılmasının ardından bazı mahallelere günlerdir su verilmiyor.

Yaşanan su krizi nedeniyle yarımada genelinde zaman zaman su kesintileri de yaşanmaya başladı. Vatandaşların bu duruma tepkileri artarken, CHP Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Muğla ilindeki tüm ilçe başkanları ve Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Örgütü olarak, 25 Ekim Çarşamba Günü (yarın) saat 15.00’te, DSİ Muğla İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

“Artık yeter” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Halkının sesini duymayan, onun bırakın en temel ihtiyaçlarına yanıt vermeyi, yine en temel hak ve özgürlükler noktasında dahi hukuku hiçe sayan ve bu kanun tanımazlığı karşısında her türlü demokratik protestolara bile zorbalık ve şiddetle karşılık veren iktidara sesleniyoruz. Yüzüncü yılında, emperyalizme geçit vermemiş, bu toprakları sömürgeleştirme emellerine son vermiş, denizlerinden madenlerine, demir yollarından sanayisine, eğitimden aklın ve bilimin önceliğine kadar, kadın ve erkek ayırt etmeksizin toplumsal eşitlik ilkesini amaç edinen, özgün ve örnek bir toplum yaratan Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını, son yirmi yılda bir miras yedi gibi harcıyorsunuz.

“SU BİTTİ, ARTIK YETER”

Rant ve talan odaklı, doymak bilmeyen tek taraflı ve yanlış politikalarınızla, halkımızı, yeniden ‘fakru zaruret içinde harap ve bitap’ halde bıraktınız ve bırakmaya devam ediyorsunuz. Buna daha fazla izin vermeyeceğiz. Devletin kurumlarını kendi kurumları, devlet çalışanlarını kendi personelleri gibi gören, mahkeme kararlarına uymamalarını Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle sağlamaya çalışan bu anlayışa, defalarca seslendik, defalarca çağrı yaptık. Duymamakta ve anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Su bitti, su. Artık yeter.

“SUYUMUZDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

Koylarımızı haksız, hukuksuz bir şekilde, başta beşli çetelere ikram ediyor, ormanlarımızı yağmalıyor, ağaçlarımızı kesiyor ve suyumuzu bizden çalıyorsunuz. Kaz Dağları’ndan, Karadeniz’e, cennet kıyılarımızdan, köylümüzün, çiftçimizin tarım alanlarına kadar ülkenin her yanında nedeni olduğunuz yağma ve talanın yanında; özel sektöre ait termik santrallerin soğutma suyu olarak kullanılmasını öncelik haline getirerek kuruttuğunuz Bodrum’a su sağlayan barajlardan sonra, su ihtiyacımızın karşılanması için tek imkan olan yer altı sularının en önemli güvencesi Akbelen Ormanları’ndaki kıyıma da tüm hızıyla devam etmek istiyorsunuz. Köylümüz söylüyor, meslek örgütleri ve bilim insanları söylüyor, çevre platformları söylüyor ama siz hala nasıl bu kadar duymaz, nasıl bu kadar görmez olabiliyorsunuz. Rantın, talanın yenmeyen içilmeyen bir şey olduğunu ne zaman anlayacaksınız. Son dere kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde mi? Artık Yeter, koylarımızdan, ormanlarımızdan, toprağımızdan, suyumuzdan elinizi çekin.”