• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
CHP’li kadınlar ve gençler Pınar Gültekin cinayetini protesto etti
51 okunma

CHP’li kadınlar ve gençler Pınar Gültekin cinayetini protesto etti

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
CHP’li kadınlar ve gençler Pınar Gültekin cinayetini protesto etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Muğla İl ve 13 ilçe Kadın ve Gençlik Kolları, Pınar Gültekin cinayetini basın açıklaması ve oturma eylemi yaparak, protesto etti.

Menteşe ilçesi Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan grup, “Kadına şiddete hayır” ve “Bu son olsun” sloganı attı.

Ellerinde Pınar Gültekin’in fotoğraflarını ve “Erkek devlet baskısına itaat etmiyoruz”, Kadın cinayetleri politiktir”, “Dikkat bu ülkede kadın katliamı var”, Sessiz kalma suça ortak olma”, “Haklı şiddet yoktur”, “Kadın dayanışması yaşatır” “Kadına şiddete hayır”, “Ekmeğe aç, şiddete tokuz” yazılı dövizler taşıyan grup, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır. 6284’ü uygula” yazılı pankart açtı.

“SEVGİ ADINA YAPTIĞINI SÖYLEMESİ İSYANIMIZI DAHA DA ARTTIRIYOR”

Basın açıklamasını okuyan İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Korkut, “Üzgünüz, yine içimiz yandı, yine isyanlardayız.” dedi.

Son günlerde kadın cinayetlerinin hız kesmediğine dikkati çeken Korkut, 5 gündür kayıp olan Pınar Gültekin’in Salı sabahı cansız bedenine ulaşıldığını hatırlatarak, “İçimizi en acıtanı da canice yakılmaya çalışılıp, bir varile tıkılarak üzerine beton dökülmüş olması. Bir insan vicdandan, merhametten,  insanlıktan yoksun hale nasıl dönüşür, akıl almıyor. Hele bir de bunu sevgi adına yaptığını söylemesi isyanımızı daha da arttırıyor.” diye konuştu.

“HERGÜN YENİ BİR CİNAYET HABERİYLE UYANIYORUZ”

Korkut, cinayetin üzüntüsünü yaşanırken, vahşi cinayeti meşrulaştıran, suçu ve suçluyu öven paylaşımları görmenin canlarını çok daha fazla yaktığını ifade etti.

“Suçlular kadar suçu övenlerde hatalıdır.” diyen Korkut, “Gerekçe ne olursa olsun bir insanın, bir kadının, bir canlının yaşamdan koparılmasının, katledilmesinin nedeni olamaz. Artık neredeyse her gün yeni bir kayıp, yeni bir cinayet haberiyle uyanıyoruz. Ülkemiz kadına yönelik şiddetin, hayatı kadınlar için kâbusa çevirdiği bir ülke haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, CAHİL VE İLKEL ERKEKLERİN İKTİDARINA DOKUNUYOR”

Şiddetle mücadele için atılan önemli bir adımın geri alınmak istendiğine de işaret eden Korkut, iktidarın, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılırsa 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunması Yasası’nın da temel dayanağının çökertileceğini hesapladığını, Amacın, toplumu siyasal İslamcı ideoloji doğrultusunda hızla gericileştirirken, kadını tek başına var olabilen güçlü özne imajından çıkarmak olduğunu öne sürdü.

Korkut, şunları kaydetti:

“İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak, şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir. Belli ki bazı erkekler, kocalar, eski kocalar, babalar, sevgililer, nişanlılar, sapıklar, cinsiyetçi cahiller, kişilik bozukluğu olanlar, özgüveni gelişmemiş korkaklar, şehir magandaları, kadına rahatça şiddet uygulamak istiyor. Kadın öldürüp kolayca hapisten kurtulmayı amaçlıyor. Namus bahanesini kullanarak şiddeti meşrulaştırmaya çalışıyor. Engelli bıraktıkları kadınların susmasını bekliyor. Kadınları kendilerine köle edip aşağılamak, bunu reddedenleri de yok etmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi, cahil ve ilkel erkeklerin iktidarına dokunuyor. Hazmedilememesi de bu yüzden.”

Yüzyıllardır baskı altında tutulmaya, sindirilmeye çalışılan kadınların artık susmayacaklarını, karanlığa geçit vermeyeceklerini belirterek, “Her gün bir kadın daha ölmesin diye gerici erkek egemen düzen ile mücadele sonuna kadar sürecek. Sokaklar bizim, direniş bizim. Yaşasın kadınlar. Yaşasın mücadelemiz.” dedi.

“MUĞLA’NIN İSMİNİN BÖYLE BİR OLAYLA ANILMASI MUĞLALILARI ÜZDÜ”

Gençlik Kolları adına basın açıklamasını okuyan Merve Oktay da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’den gelen kötü haber nedeniyle bir kez daha “Gün doğmasaydı, böyle bir güne uyanmasaydık” dediklerini dile getirdi. 

Son yıllarda kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının arttığına vurgu yapan Oktay, “Son yıllarda onlarca, yüzlerce kadını, bu cani insanların kötü sonlarından koruyamadık. Kadın cinayetlerini lanetliyor, bu olaylara sessiz kalan ve hatta bu olaylara vesile olan yetkilileri samimiyete ve görevlerini yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Oktay, olayın Muğla gibi dünyaca ünlü bir turizm, tarih kentinde yaşanmış olmasının, böylesine kan dondurucu bir hadiseyle kentin isminin anılmasının kendilerini son derece üzdüğünü, Muğla’da yıllardır din, dil, mezhep, ırk, köken ayrımı yapmadan barış içerisinde yaşayan vatandaşları son derece etkilediğini de sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP