Çarpıcı araştırma! Koronavirüs, çocuklara yüzde 85’in üzerinde aileden bulaşıyor

featured
service service

Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı üyesi bir grup akademisyen, kentte koronavirüse yakalanan 0-18 yaş grubundaki 105 çocuk üzerinde geriye dönük olarak çalışma başlattı.

3 aylık çalışmada akademisyenler, klinikte yatan çocukların bulaş riskini araştırdı. Ailelerle de birebir görüşmeler yapan uzmanlar, araştırmalarını tamamladıktan sonra raporlarını hazırladı. Sağlık Bakanlığı’ndan da alınan izinle bu çalışma, dijital yayın yapan bilim dergisi ‘Pediatric Pulmonology’de İngilizce olarak geçen günlerde yayımlandı.

Araştırmanın sonuçları hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Kamil Yılmaz, araştırma konusu 0-18 yaş grubundaki 105 çocuğun nisan ayından haziran ayına kadar hastanede yatan veya kliniklerde tedavi edilmiş hastalardan oluştuğunu söyledi. En küçük hastanın 1,5 aylık bebek olduğu grup içinde ölen Covid-19 hastaları olmadığını söyleyen Yılmaz, “Covid-19 hastalığının ölümcüllüğünü standardize etmek o kadar kolay değil.

Ama bizim yaptığımız çalışmadaki 105 hastamızda vefat eden olmadı. Covid-19 kendi içinde dinamiği değişen bir hastalık, her geçen gün yeni bilimsel verilerin elde edildiği, yeni bir hastalık sürecindeyiz” dedi.

‘Yüzde 85’in üzerinde aile içi bulaş var’

105 çocuk hastanın bulaş riskini araştırdıklarında yüzde 85’inin aile içi bulaş öyküsü olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Yılmaz, “Bu çok önemli bir rakam, çocukların bizim yaptığımız dönemdeki çalışma diliminde nisan ve mayıs ayında Türkiye’de çok katı kuralların uygulandığı, izolasyonlara tam uyulduğu için çocukların da sokağa çıkma yasağı olduğu bir dönem nedeniyle bulaşın kaynağı aile içi bulaş oldu.

Hastalık ilk çıktığından beri üstünde durduğumuz ve bakanlığın da uyarılarda bulunduğu en önemli meselenin mesafe olduğu ve temasın belli bir oranda azaltılmasıyla bundan korunabileceğidir” diye konuştu. 

‘Yüzde 3,5’u ağır seyrediyor’

Yaptıkları çalışmada hasta çocukların yüzde 3,5’luk kısmının Covid-19’u ağır geçirdiğini anlatan Yılmaz, “Hastalarımızın neredeyse yüzde 50’lik bir kısmında asemptomatik, yüzde 50’yi aşan kısmında asemptomatik seyir. Yüzde 95’lik kısmının da asemptomatik hafif veya orta düzeyde seyrettiğini, yüzde 3,5’luk bir kısmının ise şiddetli bir hastalık geçirdiğini tespit ettik. İlk vaka Türkiye’de mart ayında görüldü ama bizim vakalarımız Nisan ayına doğru yoğunlaşmaya başladı. Gelen hastaların hepsini taburcu ettik” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çarpıcı araştırma! Koronavirüs, çocuklara yüzde 85’in üzerinde aileden bulaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!