Cansu Kaya cinayetinde yeni gelişme

Muğla’da, 6 yıl önce tecavüz ettikleri 18 yaşındaki Cansu Kaya’yı öldüren garson arkadaşı N.D., ve M.P.Ç’ye verilen cezayı az bulan Yargıtay, kararı bozdu. Dava yeniden görülecek.

Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde garson olarak çalıştığı restorandan 14 Haziran 2015 yılında, mesai bitimi ayrılan ve kendisinden haber alınamayan Cansu Kaya’nın 3 gün sonra Dalyan Kanalı Çandır Geçişi mevkisinde suda cesedi bulundu. Genç kız 17 Haziran’da toprağa verilirken, olayın aydınlığa kavuşturulması için özel ekip kuruldu. İşyeri ve Mobese kameraları incelenirken Kaya’nın son olarak Dalyan’daki restoranda garson olarak çalışan N.D. (30) ve M.P.Ç. (23) ile birlikte Maraş Mahallesi Sağlık Ocağı Sokağı’nda yürüdüğü görüldü. Bunun üzerine iki şüpheli gözaltına alındı. Adliyeye çıkarılan 2 şüpheli tutuklandı.

Fethiye 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, N.D., “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Nitelikli cinsel istismar” suçundan 27 yıl, “Kişiyi hürriyetten yoksun kılma” suçundan 9 yıl, M.P.Ç., de “Kasten öldürme” suçundan 24 yıl, “Cinsel istismar” suçundan 12 yıl, “Kişiyi hürriyetten yoksun kılma” suçundan ise 6 yıl yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kaya ailesinin avukatının cezaların artırılması için İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne yaptığı başvuru reddedildi. Bunun üzerine aile, Yargıtay’a başvurdu. Temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, iki sanığın da Cansu Kaya’ya ayrı ayrı cinsel istismarda bulundukları belirtilerek hüküm kurulduğunu, ancak iki sanığa da verilen cezada herhangi bir artırım yoluna gidilmediğini vurguladı. Bu durumun bozmayı gerektirdiği belirtilen kararda, dosyanın yargılamayı yapan mahkemeye gönderilmesine hükmedildi. İki sanığın da önümüzdeki günlerde tekrar hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Haber: Cavit AKGÜN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.