Büyükşehir Belediye Meclisinde dengeler değişti

KOMİSYON ÜYELİĞİNDE ÇOĞUNLUK AK PARTİ’YE GEÇTİ


AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek: “Büyükşehir Meclisi’nde tarih yazıldı”
İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ: “Kimseyi desteklemedik. Hakkımızı koruduk”

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağan Temmuz ayı toplantısında, çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 7 olan komisyon üyeliğinin 9’ çıkarılması teklifi, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul görmedi.
Yapılan oylamaya CHP Fethiye Meclis üyesi Mürüvvet Başıhoş’un katılmaması ve İYİ Partili meclis üyelerinin aleyhte oy kullanmasıyla 33’e, 34 oyla Meclis Komisyon üyeliği çoğunluğu 4’e karşı 3 olarak Cumhur İttifakına geçti.  

Komisyonlar 3 CHP, 3 AK Parti ve 1 MHP şeklinde oluştu.
“ÇOĞUNLUK CUMHUR İTTİFAKINA GEÇTİ”
AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Muğla Büyükşehir Belediyesinde bütün komisyonlarda çoğunluğun Cumhur İttifakına geçtiğini duyurdu.
Gökcan, paylaşımında, “Bugün yapılan seçimde 7 komisyonun tamamında çoğunluk AK Parti-MHP Grubumuza geçti. Muğla Büyükşehir Belediyesinde yeni bir dönem başlatan ve bu kararın hayata geçmesinde emeği olan bütün Meclis üyelerimize teşekkür ediyor, Muğlamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum…” ifadelerini kullandı.
“TARİH YAZILDI”
AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, gelişmeyi şahsi Facebook hesabından “Büyükşehir Meclisi’nde tarih yazıldı” başlığıyla duyurdu.
Çiçek, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
“Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde komisyon üye çoğunluğu AK Parti’ye geçti. Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde CHP Ula Meclis Üyesi Fikret Uzunhasan’ın vefatı üzerine, 7 kişilik komisyon üyeliği, CHP’nin önerisi ile 9’a çıkarılmak istendi. Muğla AK Parti Sözcüsü Hürol Önder’in yeniden oylama istemesi üzerine Meclis toplantısına katılmayan Fethiye CHP Meclis üyesi Mürüvvet Başıhoş’un eksikliği nedeniyle 33’e karşı 34 oy ile AK Parti Grubu’nun istediği oldu. Meclis Komisyon üyeliği bu durumda 4’e 3 olarak çoğunluk AK Parti Grubu’na geçmiş oldu. Şu an CHP Grubu dağılmış durumda hala 2. oturum için toparlanamadı!”
“‘SİZE YER VEREMİYORUZ. GRUBUNUZ YOK.’ DEDİLER”
İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ise gazetemize yaptığı açıklamada, sayının artması durumunda komisyonlarda yer almak istediklerini ancak, CHP’li üyelerin buna karşı çıktığını söyledi.
Şekerdağ, “Biz istedik ki; sayının 9’a çıkarılması halinde komisyonlarda yer alalım. Ancak CHP’li üyeler, ‘Size yer veremiyoruz. Grubunuz yok.’ diyerek mevzuat üzerinden gittiler. Bunun üzerine ‘Bizim komisyonlarda yer almamız Türkiye’de bir örnek olabilir’ dedik. Fakat kabul görmedi” dedi.
“KİMSEYİ DESTEKLEMEDİK. HAKKIMIZI KORUDUK”
Büyükşehir Belediye Meclisi komisyonlarında yer almalarının demokrasi anlamında çok iyi olacağını anlatan Şekerdağ, “CHP’nin bu tavrı üzerine biz de komisyon üyeliğinin 7’de kalması yönünde oy kullandık. ‘Değişmesine gerek yok.’ dedik. Bu hareketimizle ne AK Parti’yi, ne CHP’yi ne de MHP’yi destekledik. Kendi hakkımızı koruduk.” ifadelerini kullandı.
Haber: OSMAN AKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir