Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Brent petrolün varili 91 dolar oldu

Uluslararası piyasalarda brent petrolün

Uluslararası piyasalarda brent petrolün varili 91 dolardan işlem görüyor.

Bir önceki gün 93 dolara kadar çıkan Brent petrolün varili, günü 91,50 dolar seviyesinde noktaladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.58 itibarıyla kapanışa kıyasla yüzde 0,54 gerilemeyle 91 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 86,98 dolardan alıcı buldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması petrol fiyatlarının gerilemesinde etkili oldu. ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksi yüzde 0,11 yükselişle 106,472 oldu. Güçlü doların, döviz kullananlar için petrolü daha pahalı hale getirerek talebi düşürmesi bekleniyor.

Günün ilerleyen saatlerinde konuşma yapacak olan Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’in, faiz oranlarının gidişatına yönelik daha fazla ipucu vermesi bekleniyor. Piyasalar, yüksek faiz oranlarının bu yıl ekonomik aktiviteyi sekteye uğratacağını ve ham petrol talebini olumsuz etkileyeceğini açıklıyor.

İsrail-Filistin çatışmasının bölgeye yayılabileceği ve petrol arzını olumsuz etkileyebileceği endişeleri fiyatlar üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. Arap ülkelerinin olaya dahil olmaları halinde petrol arzının sekteye uğrayabileceği endişesi devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin arttığına dikkat çeken veriler petrol fiyatlarının düşüşünü sınırlıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ABD’deki ticari ham petrol stoklarının önceki hafta 4,5 milyon varil gerileyrek 419,7 milyon varil seviyesine düştüğünü açıkladı. Amerikan Petrol Enstitüsü ise bir önceki gün stokların 4,4 milyon varil düştüğünü açıklamıştı.

Brent petrolde 91,32 ile 91,42 dolar aralığının direnç, 90,86 ile 90,73 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceği açıklanıyor.