Bir ‘Havlu Hareketi’ de Datça’dan

featured

Yunanistan’ın Paros Adası’nda başlatılan “Havlu Hareketi” Datça’ya da sıçradı. Eylemciler özel işletmelerin kıyıları işgal ettiğini ileri sürüyor.

Anayasa ve kıyı kanununa göre halkın kullanımına açık olması gereken plajlar, özel işletmeler tarafından kiralanarak ücretsiz kullanımına kapatılıyor. Özellikle Ege kıyılarındaki işgaller bölge halkının büyük tepkisine neden oluyor. Yaz sezonu açıldığından bu yana başta Datça, Çeşme gibi bölgelerde eylemler sürüyor.

İKİ KIYININ HALKLARININ TALEBİ ORTAK

Bu sorun birçok ülkede de devam ediyor. Son olarak Yunanistan’ın Paros Adası’nda kıyı işletmelerine karşı başlatılan ‘Havlu Hareketi’ ülkenin geneline yayıldı. Plajlardaki işletmelerin ruhsatsız çalışmasına ve yönetmeliklerin öngördüğünden fazla alana şemsiye ve şezlong yerleştirmesine karşı çıkanlar organize olarak eylemler gerçekleştirdi.
Yunanistan’da Havlu Hareketi, Türkiye’de de Şezlongsuz Datça İnisiyatifi plajların ticari işletmelerce işgal edilmesine karşı örgütlendi. İki kıyının halklarının talebi ortak: “Plajların kamusal alan olarak korunması.”
Türkiye’de de vatandaşlar Yunanistan’daki gibi plajların ticari işletmelerce işgal edilmesine karşı harekete geçti.
‘Şezlongsuz Datça İnisiyatifi’ buna karşı oluşturulan bir halk hareketi. Mart 2023’te Datça’nın Özbel Mahallesi’nde bir işletmenin sahil ve iskele inşaatına başlamasıyla bir araya geldiler. Belde sakinleri “Kıyılar halkındır” diyerek inşaatı durdurup platformu söktürmeyi başardılar.
Topluluk olarak bir şeyleri değiştirme konusundaki güçlerini fark eden halk, Şezlongsuz Datça İnisiyatifi’ni kurdu.
İnisiyatif, Datça’da kıyılarının işletmelere kiralanmasına karşı protesto gösterileri düzenliyor ve halkın serbestçe denize girmesinin engellenmesini protesto ediyor.

Haber :Ferdi Yavuz

Bir ‘Havlu Hareketi’ de Datça’dan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!