Biden’in Çin Politikası, Salesforce Slack’i Alıyor, Borsalar Duraksadı – Piyasalarda Neler Oluyor?

featured
service service

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Joe Biden Çin konusunda önceki statükoya dönüş olmayacağına işaret ediyor. Salesforce Slacks’i 27,7 milyar dolara yükseltti. İngiltere, Covid-19 aşısını onaylayan ilk batı ülkesi olduğundan hisse senetleri mola verdi. Ve OPEC, ABD stoklarında görülen bir başka artışın ardından didişirken petrol sarsıntıda.

2 Aralık Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Biden Trump’ın Çin’e uyguladığı gümrük vergilerini şimdilik koruyacak

Seçilmiş Başkan Joe Biden, Ocak ayında görevi devraldığında Çin üzerindeki gümrük vergilerini hemen kaldırmayacağını söyleyerek iki ekonomi arasındaki ticari ilişkilerin, Donald Trump Beyaz Saray’dan ayrılsa dahi gergin olabileceğinin sinyalini verdi.

Biden New York Times ile yaptığı bir röportajda, “ani hareketler yapmayacağım ve aynısı gümrük vergileri için de geçerli. Opsiyonlarımı etki altında bırakmayacağım” dedi.

Biden, ABD’li şirketlerden “fikri mülkiyet çalma, ürünlere damping, kurumlara illegal sübvansiyonlar” ve Çinli şirketlere zorla “teknoloji transferleri” gibi Çin’in “istismar pratiklerini” hedefleyen politikalar izleyeceğini belirtti.

Öte yandan anlaşmaya sıkı bir şekilde uyulduğu doğrulanabilirse İran ile olan BM destekli JCPOA anlaşmasına yeniden katılmayı istediğini yineledi. 

2. Salesforce Slack’in değerini yükseltti

Salesforce, S&P Global’in IHSMarkit için 44 milyar dolarlık hamlesini takiben haftanın 11 basamaklı ikinci M&A’sı (birleşme&satın alma) olarak Slack’i 27,7 milyar dolara alma konusunda anlaştı.

Bu anlaşma ile Salesforce’un, işletme yazılım piyasasındaki varlığı güçlenecek ve Teams uygulaması Slack’in satış büyümesine zarar veren Microsoft (NASDAQ:MSFT) için doğrudan daha sıkı bir rekabet sunmayı amaçlıyor.

Salesforce’un şimdiye kadarki en büyük anlaşması ayrıca Slack hissedarlarına, son 18 aydır mümkün görünmeyen bir seviyede nakit sunuyor. 

3. Küresel hisse senedi rallisi zayıflıyor ancak parti sırası metallerde

Küresel piyasalardaki ralli, aşı cephesinden gelen teşvik edici yeni haberlerin ateşi ile Aralık ayına şiddetli bir başlangıç yaptıktan sonra yavaş yavaş yok oldu. Ancak Avrupa’da sabahtan itibaren İngiltere’nin Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı için acil durum kullanım onayı vermesi bile hareketliliği sağlamaya yetmedi ve Stoxx 600 %0,3 düşüş yaşadı.

ABD borsaları da düşük bir açılış bekliyor. Pazartesi günü S&P 500 ve Nasdaq Composite, yeni rekor seviyelerde kapattı. Dow 30 sözleşmesi 106 puan düşerken S&P 500 ve Nasdaq %0,2 geriledi.

Bununla birlikte döviz ve metal piyasalarında farklı bir hikâye var. Doların zayıflığı, kıymetli ve endüstriyel metalleri desteklemeye devam ediyor. Bakır bu hafta yedi yılın yükseğini görürken alüminyum vadeli işlemleri iki yılın en yükseğine dokundu. Diğer yandan dolar endeksi 30 yılın düşük seviyesine yaklaştı. 

4. Teşvik görüşmeleri tekrar başlıyor; ADP bekleniyor

Doların zayıflığı kısmen ek genişlemeci para politikası ve güvercin Janet Yellen gücü eline aldığında genişlemeci bir maliye politikası beklentisinden kaynaklanıyor. Yellen, eğer ekonomi, ABD hastane sisteminin Covid-19 vakalarındaki artış ile mücadele konusunda gitgide daha çok zorlandığı bir zamanda, şu anda desteklenmezse sonucun bir “yıkım” olacağı konusunda uyardı.

Bu ortamda mali teşvik paketi görüşmeleri de seçimden beri ilk kez Salı günü yapıldı ancak hemen Senato Lideri Mitch McConnell’ın itirazı ile karşılaştı.

Hazine Bakanı Mnuchin ve Fed Başkanı Powell, Kongre’de ifadesine devam ediyor ancak Salı günkü açıklamaların üzerine pek bir şey etkilenmesi muhtemel değil. İlgi çekecek diğer şey de Kasım ayına ait ADP özel sektör istihdam raporu olacak – Ekim ayına göre 410.000 artış olması bekleniyor. 

5. OPEC didişirken petrol sarsılıyor, ABD stokları yükseldi

OPEC üretim politikasına ilişkin şüpheler ve ABD ham petrol stoklarında art arda üç haftadır görülen artış baskısı altında ham petrol fiyatları geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri, geçen hafta stoklarda 4 milyon varilin üzerinde artış yaşandığını gösterdi. Şükran Günü tatilinden kaynaklı tahrifattan dolayı haftalık tüketim modelini okumak zor olsa da rakamlar, işyeri ve sosyal toplanmalar üzerindeki kısıtlamalar arttıkça ABD talebinin zayıfladığı fikrini destekliyor görünüyor.

Hükümet verileri her zamanki saatinde açıklanacakken OPEC, Ocak ayında üretimde artış yapıp yapmayacağı konusunda yaptığı müzakerelerin üçüncü gününe doğru ilerliyor.

WTI %0,7 düşüşle 44,42 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 47,20 dolara geriledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Biden’in Çin Politikası, Salesforce Slack’i Alıyor, Borsalar Duraksadı – Piyasalarda Neler Oluyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!