Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Bebek yemek borusu ve makatı kapalı doğdu

Cedduğ bebek, yemek borusu

Cedduğ bebek, yemek borusu ve makatı kapalı şekilde doğdu. Hastanede başarılı bir ameliyat geçiren bebek, 50 gün yoğun bakımda kalmasının ardından annesine teslim edildi.

İzmir Şehir Hastanesinde doğan ilk bebeklerden olan Cedduğ bebek, 5 bin doğumda bir görülen ve ameliyat edilmezse yaşama şansının olmadığı farklı iki doğumsal anomali ile 50 gün önce dünyaya geldi. Cedduğ bebek, Özefagus Atrezisi (yemek borusunun doğuştan kapalı olması) ve Anal Atrezi (makatın doğuştan kapalı olması, kaka yapamama) nedeniyle Çocuk Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Akgün Oral ve ekibi tarafından acil ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyatların ardından yeni doğan yoğun bakım ünitesinde 50 gün tedavisi gerçekleştirilen bebek, annesine teslim edildi.


Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Akgün Oral, Özefagus Atrezisi ve Anal Atrezi denilen doğumsal anomalilerin ikisinin birden aynı bebekte birlikte görülmesinin nadiren ortaya çıkan bir durum olduğunu belirtti. Akgün Oral, “Ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdik; ancak bu tür vakalarda ameliyat kadar; ameliyat sonrası bakımı, takibi ve tedavileri de çok önemlidir. Yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki özverili bakım ile iyileşme sürecini tamamlayan bebeğimizi 50 gün sonra annesine kavuşturduk” dedi.
İzmir Şehir Hastanesinin profesyonel ekipleri ve tıbbi donanımı sayesinde, bu tarz büyük ve zor ameliyatların başarı ile yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Akgün Oral, sağlığına kavuşan bebeği annesinin kollarına teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.