• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Başyaver Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet
49 okunma

Başyaver Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Başyaver Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan eski başyaver Ali Yazıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı albay Cenk Bahadır Avcı ise 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhurbaşkanlığı avukatı Halit Çokan, “Umarım bu karar demokratik düzene karşı kötü niyet besleyenlere karşı caydırıcı bir etki ve sonuç doğurur” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan eski başyaver Ali Yazıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Yazıcı ile eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı albay Cenk Bahadır Avcı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.
Duruşmada son savunması dinlenen ve yaklaşık 3 saat savunma yapan Yazıcı, suçlamaları ve hakkındaki iddiaları kabul etmedi.
İlk olarak savunmasını yapan eski başyaver Yazıcı, masum ve suçsuz olduğunu söyledi.
Kendisini bizzat Cumhurbaşkanının seçtiğini belirten Yazıcı, “Beni yanından hiç ayırmazdı. Görevimde birçok kez yazılı ve sözlü takdir aldım. Hakkımdaki iddialar yalan. Ben iftiraya uğradım. FETÖ evine gitmişim. Soruları almışım. Yalan. Bizim dönemimizde önce mülakat, sonra sınav yapılıyordu.” dedi.
“CUMHURBAŞKANI HAYATTA OLMAZDI”
Yazıcı, iki buçuk saatlik savunmasında şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanının yerini öğrenmek, bilmek zaten benim işim. Bana güvenmese yanına alır mıydı? Suikasta en elverişli kişi bendim. Daha elverişli kimse yok. Evimden önceki evim orası. Beni seçen adama ihanet etmedim. Beraat etmek istiyorum. Çocuğuma isim koyan adama suikast yapmam. Ben nasıl ihanet ederim. Yapsaydım firarda olurdum. İmkan kabiliyeti en müsait benim. Ama aklımdan bile geçmedi.”
17 Temmuz’da gözaltına alındığını anlatan Yazıcı, “4 yıl sonra 17 Temmuz 2020’de beraatımı istiyorum. Terörist olsaydım, haddimi bilmeseydim, FETÖ’cü, haşhaşi, suikastçı olsaydım herkes emin olsun ben hapiste olmazdım. O da (Cumhurbaşkanı) hayatta olmazdı.” diye konuştu.
“YETERLİ SUÇ VE İNANDIRICI DELİL YOK”
Yazıcı’nın avukatı Hakan Tunçkol da yaverlerin hepsinin dışarıda olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanına Ali Yazıcı’dan daha yakın olan kimsenin bulunmadığını, bu kadar yakınken suikast suçlamasının çok ağır olduğunu dile getirdi.
Gökmen Uluğ isimli muhabirin Cumhurbaşkanının yerini bulup fotoğrafladığını hatırlatan Tunçkol, “Askeriye, polis, istihbarat mı bulamıyor? Ali Yazıcı’nın ceza alması bu yargılamaya gölge düşürür. Gelinen noktada suçsuzluğu daha da ortaya çıkmıştır. Beraat kararı verilmesini ve tahliye edilmesini talep ediyoruz. Yeterli gerekli suç, inandırıcı delil yoktur.” dedi.
“KANDIRILDIM”
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde yaklaşık 5 saat savunma yapan Eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı albay Cenk Bahadır Avcı ise darbe girişimi sırasında yakıt almaya gelen ilk helikopteri püskürttüğünü belirterek, Muğla il sınırı içinde askerin askere silah çektiği tek rütbelinin kendisi olduğunu söyledi.
Bilerek, isteyerek herhangi bir suça katılmadığını anlatan Avcı, “Kandırıldım. Hataya sevk edildim. Maddi delillere, somut delillere göre ön yargısız karar verilmesini istiyorum. Tüm suçlardan beraatımı talep ediyorum.” diye konuştu.
“TEMYİZ TALEBİMİZ KABUL EDİLDİ”
Duruşma sonrası kararı değerlendiren Cumhurbaşkanlığı avukatı Halit Çokan, gazetecilere, mahkeme sürecini hatırlatarak, kararın hayırlı olmasını diledi.
Çokan, 43 sanıkla ilgili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 4 Ekim 2017’de bir karar verdiğini anlatarak, “şunları söyledi:
“43 sanıkla ilgili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Ekim 2017’de bir karar verdi. 31 sanığa 4 kez, 3 sanığa 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 6 sanığa da müebbet hapis cezası vermişti. Ayrıca Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı’ya Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüse yardımdan’ dolayı 18 yıl hapis cezası vermişti. Kararlar bizim ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından ve sanıklar tarafından İstinafa götürüldü. İstinaf belirli düzeltmeleri yaptıktan sonra özellikle biz Cumhurbaşkanı eski başyaveri sanık Ali Yazıcı ile ilgili verilen kararın aslında yanlış olduğunu, Ali Yazıcı’nın kararının yardım eden değil asli fail olarak değerlendirilip ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğini aktarmıştık. Yüksek mahkeme yapmış olduğu değerlendirme neticesinde 40 sanık hakkında verilen kararı onayladı. Ancak eski başyaver sanık Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüsün asli faili olarak değerlendirilip mahkum edilmesi gerekirken, yardım eden sıfatıyla mahkum edilmesinin yasaya aykırı olduğunu ifade ederek, bizim temyiz talebimizi kabul etti.”
Çokan, Cenk Bahadır Avcı ve Ali Yazıcı ile ilgili mahkemenin bugün vicdani kanısını ifade eden kararını açıkladığını, karara göre Cenk Bahadır Avcı’nın Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüs suçlamasından beraat ettiğini, darbeye teşebbüsten yardım eden sıfatıyla mahkeme tarafından suçunun sabit olduğu değerlendirilerek 13 yıl 4 ay hapis cezası aldığını kaydetti.
Mahkemenin Ali Yazıcı ile ilgili kararının ise Yargıtay’ın bozma kararına uygun bir şekilde olduğunu anlatan Çokan, eski başyaver Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüsün asli faili olarak kabul edilip ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdiğini dile getirdi.
“UMARIM CAYDRICI BİR SONUÇ DOĞURUR”
Verilen kararın milletin, demokrasinin ve devlet için hayırlı olmasını temenni eden Çokan, “Umarım bu karar demokratik düzene karşı kötü niyet besleyenlere karşı caydırıcı bir etki ve sonuç doğurur. İnşallah bir daha böyle kararların tecelli etmemesi için de milletçe dua ediyoruz.” diye konuştu.
Çokan, Ali Yazıcı’nın, savunmasında hedef çaptırıcı, çelişkili, tutarsız, birbiriyle uyuşmayan ve meselenin özünden uzak, meselenin özü üzerinde değerlendirme yapmaktan kaçınan bir tavırla yine karartma ve örgütü kollama çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Ancak güneşin balçıkla sıvanmasının mümkün olmadığı gibi, mızrağın çuvala sığmasının mümkün olmadığı gibi kanun, hukuk, adalet ve vicdan Ali Yazıcı’nın bütün bu hezeyanlarının berhava olduğunu, yersiz, temelsiz ve dayanaksız olduğunu ortaya koydu. Sayın mahkeme son derece isabetli bir şekilde Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüsünün asli faili olarak değerlendirilip mahkum edilmesi sonucuna varmıştır. Milletimiz için hayırlı olsun.”
DAVA SÜRECİ
FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otelden ayrılmasından kısa süre sonra helikopterle bölgeye gelen darbeci askerlerce otele 3 helikopterden ateş açılmıştı.
Otel üzerinde bir süre havada kalan helikopterlerden maskeli ve ağır silahlar taşıyan gruplar inmişti. Bölgeye sevk edilen polis ekipleriyle çatışan bu kişiler, polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin’i şehit etmişti. 10 kişinin yaralandığı olaylar sırasında bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerine de ateş açılmıştı.
Sabah saatlerine kadar devam eden çatışmalar sonucunda darbeciler İçmeler mevkisindeki ormanlık alana kaçmıştı. Güvenlik güçlerinin havadan ve karadan yürüttüğü operasyonlarda bu kişilerden 36’sı yakalanmış, eski yüzbaşı Burkay Karatepe ise bulunamamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz ve Muharebe Arama Kurtarma ekiplerinden oluşan suikast timi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyası, İzmir Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmiş, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 37 sanık hakkında verilen cezaları hukuka uygun bulmuştu.
Temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu FETÖ’nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onamıştı.
Yeniden yargılanan sanıklardan sözde “yurtta sulh konseyi üyesi” ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başyaveri kurmay albay Ali Yazıcı, karara bağlanan Genelkurmay “çatı” davasında “Anayasa’yı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmişti. Eski yarbay Hüseyin Yılmaz’ın Akıncı Üssü davasında yargılaması devam ederken tutuklu bulunan Cenk Bahadır Avcı da suikast timi davasında müebbet hapis cezası almıştı.
Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP